Ulla'da sözler de battı

İskenderun'da zehirli yüküyle batan Ulla gemisinin çıkarılmasına dair sözler havada kaldı. Orman Bakanı Pepe, bir ay önce, "Anlaştık, 10 günde İspanyol heyeti incelemeye gelecek" demişti, ancak ne gelen var ne de giden. Çevreciler geminin unutturulmak istendiğini öne sürüyor.
Haber: UFUK AKTUĞ / Arşivi

HATAY - İskenderun Körfezi'nde 2 bin 200 ton zehirli atıkla batan MV Ulla adlı geminin en kısa sürede çıkarılacağı açıklamalarına karşın, hiçbir çalışma yapılmadı. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, yaklaşık bir ay önce, İspanya'yla anlaşmaya varıldığını açıklarken, "10 gün içinde İskenderun'a bir heyet gönderip inceleme yapacaklar. Ardından da çıkarılması için bir yol haritası belirlenecek" demişti.
6 Eylül'de batan Ulla'yla ilgili bugüne kadar yapılan çalışmalar deniz suyundan numune almaktan öteye geçmedi. Bakan Osman Pepe, 18 Ekim'deki açıklamasında, İsviçre'nin Cenevre kentinde, Bassel Sekretaryası Koordinasyonu'nda yapılan toplantıda, İspanya'nın atık yükün La Farge Çimento'ya ait olduğunu ve geri almayı kabul ettiğini söylemişti. İspanya'nın 10 gün içinde İskenderun'a bir heyet gönderip inceleme yapacağını, ardından da çıkarılması için bir yol haritası belirleneceğini ifade eden Pepe, ayrıca Farge firması yetkililerinin olayda mali sorumluluklarının bulunduğunu kabul ettiklerini ve atığı çıkarma masraflarını karşılayacaklarını belirtmişti.
Hatay Valisi Abdulkadir Sarı da 13 Ekim'de Ulla'nın yükünün en kısa zamanda denizden çıkarılacağını dile getirmişti.
Tüm bu açıklamalara karşın, İspanya'dan 10 gün içinde gönderileceği belirtilen söz konusu heyet İskenderun'a gelmediği gibi, bu konuda ne yapılacağı konusunda da bir açıklama yapılmadı. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın, İspanya hükümetine çalışmaların hızlandırılması için yazı göndermeyi planladığı belirtildi. İskenderun Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Nihat Beyazıt, bakanlıkla görüşmelerinin sürdüğünü, yetkililerin, bayramdan sonra İspanya hükümetinin bir gemi göndereceğini belirttiğini söyledi. Beyazıt, "Bu gemi, yükü vakumlama yöntemiyle çıkaracakmış" dedi.
İskenderun Çevre Koruma Dernek Başkanı Aylin Canpolat Ödemiş ise, geminin unutturulmak istendiğini öne sürdü. Ödemiş, "Hukuki bir engel de kalmadı. İskenderun İcra Mahkemesi, geminin yüküyle birlikte çıkarılabileceği yönünde karar verdi. Ayrıca, İspanya'dan bir heyetin İskenderun'a gelmesine de gerek yok. Bu sorunu Çevre ve Orman Bakanlığı'nın çözmesi gerek. Burada söz konusu olan çevre ve insan sağlığıdır" diye konuştu.