Ulla'nın 1400 ton atığından kurtulduk

İskenderun Körfezi'nde geçen yıl eylül ayında 2 bin 200 ton zehirli atık yüküyle batan M/V Ulla gemisinin deniz dibindeki atık yükünün 1400 tonluk bölümü İspanya'ya gönderildi.
Haber: UFUK AKTUĞ / Arşivi

HATAY - İskenderun Körfezi'nde geçen yıl eylül ayında 2 bin 200 ton zehirli atık yüküyle batan M/V Ulla gemisinin deniz dibindeki atık yükünün 1400 tonluk bölümü İspanya'ya gönderildi.
İspanya'nın Aviles Limanı'ndan La Farge Çimento adına 2 bin 200 ton toz kömür alarak Cezayir'de bir baraj inşaatına götüren Ulla, bu ülkeye kabul edilmeyince 25 Şubat 2000'de yasadışı bir şekilde İskenderun Demir Çelik Fabrikası Limanı'na geldi. Gemi, hukuksal sorunlar nedeniyle bekletildiği İskenderun Körfezi'nde 6 Eylül 2004'te battı. Geminin zehirli atık yükünün çıkarılması için Omur Gemi Kurtarma ve İnşaat A.Ş. tarafından beş aydır yürütülen çalışmanın büyük bir bölümü tamamlandı. İskenderun Körfezi'ne 3 mil açıkta bulunan ve 40 metre derinliğindeki Ulla'dan bugüne kadar çıkarılan 1400 ton atık, Liberya bandıralı 'Amorito' adlı gemiye aktarıldı. İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Aylin Canpolat Ödemiş, geminin yükünün tamamını almadan İskenderun Körfezi'nden ayrılmasının kendilerini tedirgin ettiğini belirterek, "Yük normalde bir ay içinde çıkarılabilirdi, ancak birçok aksaklık öne sürülerek bu süre beş aya çıktı. Bu sürede de yükün hepsini almadılar. İş yapılıyormuş gibi gösterip zehirli atağın çıkartılmasını uzattılar. Kalan atığın ne olacağıbilinmiyor. Yükün çıkarılması aşamasında ne gibi çalışma yapıldığı hakkında halkın bilgilendirilmemesi nedeniyle bir tespit davası açtık. Mahkeme hafta başı gemide yük tespiti yaptıracak" diye konuştu.
İskenderun Kaymakamı Cengiz Horozoğlu, 1400 ton atığın Amorito gemisine yüklendiğini, geminin İskenderun Körfezi'nden ayrıldığını söyledi. Ulla'da kalan ve taşlaşan yükün çıkarılması için ilgili firmanın çalışma yaptığını belirten Horozoğlu, "Gemi alabildiğince yükle İskenderun'dan ayrıldı. Kalan yük için ikinci bir gemi gönderileceği bildirildi" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7609997609990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.