Ulla'nın zehiri çıkarılıyor

İskenderun'da 2 bin 200 ton zehirli atıkla batan Ulla'nın yükünün çıkarılması için altı dalgıç sondaj bağlantılarını yaptı.

HATAY - Yaklaşık dokuz ay önce, içinde 2 bin 200 ton zehirli atıkla İskenderun Körfezi açıklarında batan MV Ulla gemisinin yükü, nihayet çıkarılıyor. 4.5 yıllık bekleyiş ve 'bürokratik kaos' sonrası batınca Türkiye kıyılarında olası 'çevre facia'larının simgesi halini alan Ulla'nın yükü bir ay içinde boşaltılacak.
Ulla'daki batık zehirli yükü çıkaracak olan Omur Gemi Kurtarma ve İnşaat A.Ş.'nin malzeme yüklediği 'BC-1' adlı yüzer platform önceki akşam batığın bulunduğu bölgeye çekildi. Aynı zamanda yükü almak için İspanya'dan gönderilen Malta bayraklı 3 bin 841 grostonluk Venüs ve Mercury adlı gemiler de İskenderun'a gelerek demirledi.
35 kişilik ekip ile altı dalgıç, yüzer platformdan, dün yükü sondajlayarak çekecek olan boruları Ulla'ya indirdi. Diğer bağlantılar da Mercury'ye yapıldı. Diğer gemi ise bölgeye yaklaşık 600 metreye kadar çekildi. Çalışmaları İl Çevre Müdürlüğü uzmanları, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Genel Müdürlüğü yetkilileri ile Omur Gemi Kurtarma ve İnşaat A.Ş. Genel Müdürü Saffet Ayabakan da yakından izledi.
1 milyon dolar maliyet
Sanayi atıklarının temizlenmesi projesi için İskenderun'da bulunan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Ulla'nın atıklarının çıkarılmasının bir ay süreceğini ve 1 milyon dolara mal olacağını, buna atıkların gönderilmesinin dahil olmadığını söyledi.
CHP de izledi
Ulla'nın bulunduğu bölgede 500 metrekarelik alana kimse yaklaştırılmadı. Ancak incileme yapmak için gelen CHP Hatay Milletvekili Aziz Yazar, gazetecileri de alarak bölgeye gitti. Yazar, "Psikolojik rahatlık sağlanması için yükün çıkması halka aktarılmalı" dedi. Çevre Örgütü Greenpeace üyeleri de limanda 'İspanyol atıkları gidiyor, sıra İtalyan atıklarında' pankartı açtı.
Eylül 2004'te battı
İspanya'dan bir kısmı termik santral külü olan zehirli yüküyle gelen MV Ulla, İskenderun'da 4.5 yıl 'hayalet gemi' misali bekledi. Gemi 6 Eylül 2004'te battı, ardından Ankara'da yapılan zirvede 'zehirli atığın derhal çıkarılması, bunun bir onur meselesi olduğu' benimsendi. Cenevre'deki Basel sekretaryasına başvuran Türkiye, İspanya ve yükün sahibi Fransız Lafarge şirketinin kıran kırana pazarlığı sonucu, yükün şirket tarafından sağlanacak parayla çıkarılıp İspanya'ya iadesi kararlaştırıldı. MV Ulla, 'St. Vincent' bandıralı olduğu halde, Basel Sözleşmesi'ne göre 'zehirli atık yüklü gemi yakalandığında çıkış yaptığı ülkeye iade edildiği' için pazarlıklar hep İspanya hükümetiyle yürütüldü. (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7481557481550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.