Ulla'nın zehri alınacak

İskenderun Körfezi'nde zehirli yüküyle batan Ulla gemisinin bir an önce çıkarılması için taraflar anlaştı. 'Dostane çözüm'ü kabul eden Lafarge şirketi, atığın bir an önce temizlenmesi amacıyla Türkiye'ye 1.5 milyon dolar (yaklaşık 2.2 trilyon lira) vermeyi kabul etti.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Zehirli yüküyle batan M/V Ulla gemisinin çıkarılma süreci, 'geri gönderilememe' sürecinden farklı oldu. Dışişleri Bakanlığı'nın sıkı pazarlıkları, İspanya ile yükün sahibi Lafarge şirketinin 'iyi niyeti' sayesinde hem geminin ve hem de yükün kısa sürede çıkarılması kesinleşti.
İskenderun sahillerinde 41 metre derinde zehirli üç kilogram Krom 6 ve tonlarca kömür külü ile yatan Ulla'nın çıkartılma ve yükünün İspanya'ya iade süreci, 18 Ekim'de Cenevre'de Basel Sekretaryası ev sahipliğinde yapılan toplantıyla başlamıştı. Türkiye ve İspanya dışişleri bakanlıklarının temsilcileri, atığın çıkarılması halinde zehirli yükün İspanya tarafından alınması konusunda hemfikir olmuştu. Yükün çıkarılması konusunda ise İspanya ve Türkiye hükümetlerinin, yükün sahibi Lafarge şirketi ile 'dostane' çözüm bulması kararlaştırılmıştı.
Edinilen bilgiye göre, Cenevre toplantısının ardından Lafarge'a karar aktarıldı. Hukuki sürecin, kimin lehine sonuçlanırsa sonuçlansın, tüm taraflara ve her şeyden önce ekolojik dengeye zarar vereceği görüşü hâkim olunca 'dostane çözüm' kabul gördü. Lafarge yöneticileri, Türkiye'ye, yükün çıkarılması amacıyla 1.5 milyon dolar verebileceklerini iletti. 'Lafarge'ın böyle bir zorunluluğu yoktu' diyen yetkililer, bu adımın atılmasının 'iyi niyet' olduğunu vurguladı.
Yöntem belirleniyor
Başbakanlık Kriz Merkezi, Çevre Bakanlığı, Gemi Kurtarma ile ilgili kurumlar kolları sıvadı. Yetkililer, başka bir geçerli yöntem önerilmedikçe 'vakumlama'nın en geçerli yöntem olduğunu belirtti. Bilimsel çalışmalar sonunda başka bir sonuç alınamazsa hızlı şekilde operasyon başlatılacak.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yükün vakumlama ile çıkarılmasını önermiş, Çevre Bakanlığı Krom 6'nın bu yöntemle çıkarılmasının riskli olduğunu belirterek karşı çıkmıştı. Ancak bakanlığın bugüne kadar daha geçerli bir yöntem önermediği öğrenildi.
Ulla'nın çıkarılmasıyla ilgili sürecin dünyaya da örnek olabilecek bir şekilde ilerlediği vurgulandı. Bu tür durumların fazla yaşanmadığını belirten yetkililer, gerek İspanya'nın geri alma tavrının, gerekse çıkarma işlemi konusundaki 'dostane çözüm'ün bu konudaki uluslararası mevzuatları etkileyebileceğine dikkat çekti.