Ulu manitu!

Ulu manitu!
Ulu manitu!
Türkiye, ABD'ye içme suyu götürecek. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 'Arizona yerlilerine içme suyu sağlanması için anlaştık' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı) tarafından, ABD ’de yaşayan yerliler için içme suyu projesi yapılacağını açıkladı.

Bozdağ, “Bugüne kadar Marshall yardımı alan, IMF, Dünya Bankası yardımlarından istifade eden Türkiye , tarihinde ilk defa en gelişmiş ülkelerin başında gelen ABD’de, yerlilerin yaşadığı yerlerde yardım marifetiyle proje hayata geçirecektir. Bu da tarihimiz açısından önemli bir örnek, geldiğimiz noktayı göstermesi bakımından çok önemli bir adımdır” dedi.

Başbakanlık’a bağlı TİKA aracılığıyla ekonomik, sosyal ve kültürel olarak geri kalmış ülkelerin yanı sıra gelişmiş ülkelerde de yardımlar yaptıklarını anlatan Bozdağ, bu kapsamda ABD’de (Arizona) yaşayan yerlilere içme suyu sağlanması konusunda ABD’li yetkililerle anlaştıklarını söyledi. Bozdağ’ın verdiği bilgiye göre 120 ülkede projeler yürüten TİKA’nın yaptığı kalkınma yardımları 2002 yılında 83 milyon dolar iken 2012’de 2 milyar 530 milyon dolara ulaştı.

Kültigin’den Atatürk ’e...
Bozdağ, “Dünyanın dört bir yanında, ecdadımızdan kalan eserleri ayağa kaldırıyoruz. Moğolistan’daki Bilge Kağan ve Kültigin anıtlarının da aslına uygun replikalarını çıkarıp asıllarını müzeye koyduk. Manastır’da, Atatürk’ün eğitim gördüğü askeri okulu da restore ettik. Kırgızistan’da 20 bin ekmek kapasiteli fırın yapıyoruz. Nijer’de büyük bir park yaptık. Sudan ve Somali’de, Afrika’nın en modern hastanelerini yaptık. Okul, su kuyuları konularında Afrika’da ciddi yatırmalar yaptık. TİKA dünyanın darda olan insanlarının olduğu her yere din, dil, renk ayrımı yapmaksızın yardım elini uzattı” dedi.

AA