Ulu manitu!

Ulu manitu!
Ulu manitu!
Türkiye, ABD'ye içme suyu götürecek. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 'Arizona yerlilerine içme suyu sağlanması için anlaştık' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı) tarafından, ABD ’de yaşayan yerliler için içme suyu projesi yapılacağını açıkladı.

Bozdağ, “Bugüne kadar Marshall yardımı alan, IMF, Dünya Bankası yardımlarından istifade eden Türkiye , tarihinde ilk defa en gelişmiş ülkelerin başında gelen ABD’de, yerlilerin yaşadığı yerlerde yardım marifetiyle proje hayata geçirecektir. Bu da tarihimiz açısından önemli bir örnek, geldiğimiz noktayı göstermesi bakımından çok önemli bir adımdır” dedi.

Başbakanlık’a bağlı TİKA aracılığıyla ekonomik, sosyal ve kültürel olarak geri kalmış ülkelerin yanı sıra gelişmiş ülkelerde de yardımlar yaptıklarını anlatan Bozdağ, bu kapsamda ABD’de (Arizona) yaşayan yerlilere içme suyu sağlanması konusunda ABD’li yetkililerle anlaştıklarını söyledi. Bozdağ’ın verdiği bilgiye göre 120 ülkede projeler yürüten TİKA’nın yaptığı kalkınma yardımları 2002 yılında 83 milyon dolar iken 2012’de 2 milyar 530 milyon dolara ulaştı.

Kültigin’den Atatürk ’e...
Bozdağ, “Dünyanın dört bir yanında, ecdadımızdan kalan eserleri ayağa kaldırıyoruz. Moğolistan’daki Bilge Kağan ve Kültigin anıtlarının da aslına uygun replikalarını çıkarıp asıllarını müzeye koyduk. Manastır’da, Atatürk’ün eğitim gördüğü askeri okulu da restore ettik. Kırgızistan’da 20 bin ekmek kapasiteli fırın yapıyoruz. Nijer’de büyük bir park yaptık. Sudan ve Somali’de, Afrika’nın en modern hastanelerini yaptık. Okul, su kuyuları konularında Afrika’da ciddi yatırmalar yaptık. TİKA dünyanın darda olan insanlarının olduğu her yere din, dil, renk ayrımı yapmaksızın yardım elini uzattı” dedi.

AA


  http://www.radikal.com.tr/115455911545595

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  .. - Gabar û Cudi

  Nerede çıkarı varsa Hükümet orada, Wan'da da çıkarı olsaydı gelir sorunları çözerdi canlar. Bir de bazıları çıkıp Allah razı olsun diyorlar, size de Allah akıl fikir versin.

  ... - LoremIpsum

  Ne güzel, dünyanin darda olan insanlarina din dil renk ayrimi yapmadan yardim ediyorsunuz. Keske komsu galaxide bulunan Van sehrindeki 110 aileyede bir yardim eli uzatsaniz, bide uzak galaxide Roboski diye bir yerde katledilen 34 kisi neden katledilmis bi sorsaniz. Birkac i$ik yili uzaklikta Hasan Ferit vardi, komsu galaxilerinde Ethem, Ali Ismail, Mehmet, Abdullah, Zeynep.. Keske bide bahsini ettigim galaxilere planetlerede bi ugrasaniz, allah rizasi icin..

  BU NE PİŞKİNLİK / VAN'DAKİ DEPREMZEDELERE BAK SEN ÖNCE - KARAKOÇ

  İki yıldır Vandaki depremzedeler doğanın zor şartlarında konteynırlarda kalmaları yetmiyormuşçasına; birde elektiriklerini kesiyorsun. Nerdeyse 50 gündür açlık orucundalar. Basına bu haberi yaptırmamakla halkın duymayacağını sanıyorsan, yanılıyorsun efendi. Toplumu salak yerine koyacağına, sen önce git bir aynaya bak. Gözleri kör olur insanın. Beynide bu kadar kör olmamalı. Bazende bu halkın bütün bunları hak ettiğinide maalesef ki düşünmuyor değilim. Size müstahakktır demektende kendimi alamıyorum.

  Saçmalık. - brandywine06

  Allah akıl versin.

  Önce Kendi Yerli Halkına Bak - ah2558be

  Antakya da 5 yıldır süren su sorunu var. günde sadece gece 1 saat su gelmektedir. Arizona daki sorundan önce buranın sorununu hallet.