Uluabat'ı kurtaran karar

Dünyanın en önemli sulak alanlarından biri olan Uluabat Gölü'ne, 'metal ve ahşapla sınırlanması' koşuluyla verilen sanayileşme izni iptal edildi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Dünyanın en önemli sulak alanlarından biri olan Uluabat Gölü'ne, 'metal ve ahşapla sınırlanması' koşuluyla verilen sanayileşme izni iptal edildi. Çevrecilerden gelen tepkiler ve açılan davaları dikkate alan Çevre ve Orman Bakanlığı, sanayileşme izninin Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda iptal edildiğini açıkladı.
Karacabey Sanayi ve Ticaret Odası, 1993'te, Uluabat'ta organize sanayi bölgesi (OSB) kurulması için müracaatta bulundu. Ancak Türkiye, 1994'te taraf olduğu uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamında, 1997'de Uluabat Gölü ve çevresini sulak alan kapsamına alarak korumayı vaat etti. Çevre Bakanlığı da 22 Temmuz 1998'de, 'gölün bataklaşma sürecine gireceği' gerekçesiyle OSB'ye karşı çıktı. Bakanlığın görüşünde, yakın geçmişte içilebilir nitelikte su kalitesine sahip olan Uluabat Gölü'nün, Bursa ilinin içme suyu kaynağı olarak düşünüldüğü anımsatıldı.
Bakanlıktan çifte onay
Çevre ve Orman Bakanlığı'nın bu görüşü üzerine OSB'nin yer seçimi çalışması durduruldu. Ancak Sanayi Bakanlığı, 'metal ve ahşap sanayiyle sınırlanması' koşuluyla OSB'nin kurulması için yeniden harekete geçip, Çevre ve Orman Bakanlığı'na bu konudaki görüşünü sordu.
Bakanlığın 21 Ağustos 2000 tarihli yazısında, 'metal ve ahşap sanayi sektörüne ait belirtilen üretimler dışında yüksek düzeyde kirletici özelliği taşıyan, zehirli atık üreten sanayilere izin verilmemesi kaydıyla' alanın organize sanayi bölgesi yeri olarak uygun görüldüğü belirtildi. Sanayi Bakanlığı 'yanlış uygulamaya meydan vermemek' için Çevre Bakanlığı'na 13 Ocak 2004'te yeniden görüş sordu. 22 Mart 2004 tarihli yanıtta da bölgenin OSB olarak onandığı ifade edildi.
Bunun üzerine Karacabey Belediyesi, bölge idare mahkemesine, Bursa Barosu Çevre Grubu da Danıştay'a iznin iptali için dava açtı. Dava dilekçelerinde iznin Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği'nin 21. maddesine aykırı olduğu ifade edildi.
Milletvekilleri de ayaklandı
AKP Bursa milletvekilleri Şerif Birinç ile Ertuğrul Yalçınbayır da, iznin iptali için konuyu Meclis gündemine taşıdı. AKP'li Birinç ile CHP Bursa Milletvekili Mehmet Küçükaşık, ayrıca Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan iznin iptalini istedi. Büyüyen tepkiler, sonunda ses getirdi. Çevre ve Orman Bakanlığı, OSB için verilen iznin, Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği hükümlerine aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edildiğini açıkladı.


    http://www.radikal.com.tr/7464707464700

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.