'Uluabat'ı yok etmeyin'

Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı Çevre Koruma Direktörü Atila Uras, Uluabat Gölü havzasına organize sanayi bölgesi (OSB) yapılması için Çevre Bakanlığı'nca verilen izne tepki gösterdi.

BURSA - Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı Çevre Koruma Direktörü Atila Uras, Uluabat Gölü havzasına organize sanayi bölgesi (OSB) yapılması için Çevre Bakanlığı'nca verilen izne tepki gösterdi. OSB olarak belirlenen alanın yaklaşık yüzde 70'inin Uluabat Gölü yüzey suyu toplama havzası içinde bulunduğunu belirten Uras, alanın ayrıca, sulak alan tampon bölgesi sınırları içinde kaldığını söyledi.
Uras, doğabilecek tehlikeleri şöyle özetledi: "Söz konusu girişim yalnız Uluabat Gölü'nün değil, Kocaçay Deltası'na kadar uzanan tüm doğal yapının ekolojik dengesini doğrudan etkileyecek. Doğa ve insana zarar vermeden yerel kalkınmayı sağlayacak başka seçenek ve yöntemler varken, ekolojik, toplumsal ve ekonomik taşıma kapasitesinin üzerinde sanayi
alanları oluşturmak, bölgesel kalkınmaya destek olmaktansa bölgenin toplumsal ve doğal yaşamına büyük zarar verecektir. Uluabat'ı öldürmeyin. Olay yalnızca Uluabat Gölü ve havzasının sanayi kaynaklı atıklarla kirletilmesi değil, göl havzasındaki tarım, hayvancılık, balıkçılık gibi etkinliklerle geçimini sağlayan binlerce insanın da zarara uğrayacak olmasıdır."
Başta Çevre ve Orman Bakanlığı olmak üzere tüm ilgi gruplarının katılımıyla Uluabat Gölü Yönetim Planı'nı hazırlandığını hatırlatan Uras, "Bu planın başarıyla uygulanabilmesi için OSB girişimi durdurulmalı" dedi.