Uludağ'da inanılmaz ölüm

Uludağ'da inanılmaz ölüm
Uludağ'da inanılmaz ölüm

Ümit Özgen, yanında cep telefonu da olmasına rağmen 11 saat sonra bulundu, 14 saat sonra otele indirildi. Babası Haluk Özgen?in (üstte, en solda) ambulansa binerken yüzünü son kez okşadığı genç, yolda öldü.

Uludağ'da kayağa giden genç, donmak üzere bulundu. Böylesi nasıl olur dedirten olaylar zinciri sonucu öldü

Ümit Özgen, otelinden ayrıldıktan sonra siste kayboldu. Otel yerine yeniden maden yönüne döndü. Baba: Oğlumu cep sinyalinden hemen bulabilirlerdi. Savcılıktan 4 saat sonra yanıt geldi.

BURSA - Snowboard tutkunu 21 yaşındaki genç, Uludağ’da kaybolduktan 11 saat sonra, donmak üzere bulundu. Kaldığı otele 4 kilometre mesafede bulunan Ümit Özgen, kaybolduktan 14 saat sonra kar makinesiyle oteller bölgesine indirilebildi. Babasının şuuru kapalı halde ambulansa bindirilirken yüzünü son kez okşadığı Ümit, yolda öldü. Ümit’in ölümü, üç gün sonra başlayacak sömestr tatilinde öğrencilerle dolup taşması beklenen Uludağ’da şok yarattı. 

Siste kayboldu
Özyeğin Üniversitesi’nde turizm ve otel işletmecilği eğitimi alan  öğrencisi Ümit Özgen, 18 Ocak pazar günü, sekiz arkadaşıyla iki günlüğüne Uludağ’a geldi. Grup, Uludağ 2. Bölge’de, Monte Baia Oteli’ne yerleşti. Ümit, 19 Ocak pazartesi günü, öğlen saatlerinde, arkadaşlarına “Ben kayağa gidiyorum” dedikten sonra otelden ayrıldı. Ama snowboard’unu alıp telesiyejle zirveye çıkan genç, kayarken çöken sis nedeniyle yönünü kaybetti. 
Siste, oteller bölgesi yerine Volfram Madeni tarafına yöneldiği anlaşılan Özgen, sıcaklık sıfırın altında 3, görüş mesafesi de 1 metrenin altına düşünce, boş bulduğu bir kulübeye sığındı. 

Annesini aradı
Burada cep telefonundan annesi Nuran Özgen’i arayan Ümit Özgen, “Anneciğim ben kayboldum. Ama durumum iyi” dedi. Daha sonra arkadaşlarına haber verdi. Ancak telefonunun şarjının azaldığını anlayınca, bu kez yeriyle ilgili SMS geçmeye başladı. Mesajlarından birinde “Üşüdüm. Donmamak için koşuyorum” diye yazdı.
Bu sırada harekete geçen jandarma ise dört timle arama çalışması başlattı. Ümit’in babası Haluk Özgen de  Uludağ’a geldi. 

Kulübeyi terk etti
Ümit, zaman zaman jandarmayla cep telefonuyla irtibat kurup, bulunduğu yeri tarif etmeye çalışırken, “Belki oteller bölgesine giderim” diyerek kulübeden çıktı. Hızlı hareket edebilmek için üzerindeki kar kıyafetini çıkaran gecin bu sırada koşmaya başladığı öğrenildi.
Koşarken bir süre sonra bayılan Ümit’e  bir an önce ulaşmak için acele eden jandarma, kardaki izlerini takip ederek önce kulübede snowboardını buldu. Ekipler saat 23.00’de sıralarında kulübeye 1.5 kilometre uzaklıkta donmak üzere olan gence ulaştı.
Kar ve tipi yüzünden göz gözü görmezken jandarma Ümit’i bir süre sırtta taşıdı. Yolda ekibe ulaşan AKUT Bursa ekibi de destek verdi.

‘Ben ona kıyamam’
Ümit Özgen, şuuru kapalı halde, kaybolduktan 14 saat sonra saat 02.00’de kar makinası yardımıyla oteller bölgesine getirilebildi. Hemen ambulansa alınırken oğlunun yüzünü okşayarak “Allah’ım yavrumu ne olur bize bağışla” diyen Haluk Özgen de aynı araçla Bursa’ya doğru yola çıktı. Ancak Ümit, Bursa kent merkezindeki Muradiye Devlet Hastanesi’ne sevk edilirken yolda öldü. Acı haberi duyunca sinir krizi geçiren Özgen’in yakınları ve arkadaşları güçlükle sakinleştirildi. Baba Özgen, “Ben ona kıyamam” diyerek oğluna otopsi yapılmaması için yalvardı. Savcılık, cesedi daha sonra ölüm nedenin belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu morguna gönderdi.

Toprağa verildi
Özgen’in cenazesi otopsinin ardından dün Bursa’dan İstanbul’a getirildi. Özgen, ikindi vakti Karacaahmet Camisi ’nde kılınan  cenaze namazının ardından Sahrayıcedit Mezarlığı’nda topağa verildi.
Cenaze törenine, Özgen’in annesi Nuray ve babası Haluk Özgen ile aile  üyeleri, yakınları, arkadaşları ve vatandaşlar katıldı.
Ümit Özgen’in ölümüyle ilgili olarak  Bursa Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatırken, kaybolmadan önce Maden bölgesine çıkmak için kullandığı telesiyejin dün kapatıldığı görüldü. (dha) 

Baba: Uludağ gibi bir yerde, Ümit’i nasıl saatlerce bulamadılar, anlayamıyorum
Apar topar Uludağ’a gelen Haluk Özgen, oğlunun nasıl olup da bulunamadığına hâlâ anlam veremediğini söyledi, ihmali olanlar hakkında yasal işlem başlatacağını anlattı:
“Cep telefonu şirketinden yer tespiti istedik. Savcılıktan izin istenmesi nedeniyle bekledik. Tam dört saat sonra noktayı bize verdiler. Bu arada kimleri devreye sokmadık ki... Uludağ gibi bir yerde bunu nasıl becerdiler, onlara sormalı. Oğlum saat 23.00 sıralarında bulundu. Ancak 4 kilometre uzaklıktan oteller bölgesine saatler sonra getirildi. Saat 12.00’de kayboldu. Saat 18.30’a kadar telefon irtibatı vardı. Nasıl bulunamadı anlamıyorum. Arkadaşları yerinde dur demiş. Ancak Ümit, bir ışık veya bir şeyler görmüş olacak ki, kaybolduğu yerden uzakta bulundu. Jandarma yavruma ulaştı. AKUT’un yardım etmesini istemediler.  ‘Biz getiririz’ dediler ama zamanında getirmediler.”

Turkcell: Yasa böyle
Turkcell, “Yer tespitinde gecikildi” iddiası üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada ‘cep’ten yer tespitiyle ilgili işlemlerin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nca (TİB) yürütüldüğü hatırlatıldı, bu konuda operatörlerin yapabileceği bir şey olmadığı belirtildi: “Böyle bir durumda vatandaşlar kolluk kuvvetleri veya savcılığa müracaat ederek yasal prosedürü başlatabilir. Savcılık gerekli belgeleri TİB’e gönderip sinyal takibinin TİB’çe yapılmasını sağlamaktadır. Bu süreç operatörlerin dışında işletilmektedir, operatörlerin müdahalesi yasalar gereğince mümkün değildir.”