Uludağ'da yetki artık Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde

Uludağ'da yetki artık Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde
Uludağ'da yetki artık Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde
Türkiye'nin kış turizm merkezlerinden biri olan Uludağ'ın tüm yetkileri Orman ve Su işleri Bakanlığı'ndan 29 yıllığına Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi, Ankara 'da yapılan protokolle yetki karmaşasına noktayı koydu. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ'da özlenen hizmetlerin yapılması için artık bir engel kalmadığını belirterek, "Göreve geldiğimiz günden bu yana Uludağ'ın Bursa'da yerelden yönetilmesi için talepte bulunuyorduk. Bugün Ankara'da saat 10.30'da bakanlıkta protokol yapıldı. Artık Uludağ'daki tüm yatırımları Bursa Büyükşehir Belediyesi yapacak" dedi.

Başkan Altepe, 4 yıl önce atılan adımlarla Uludağ'da altyapı çalışmalarına başladıklarını hatırlatarak, "Uludağ'da su, kanalizasyon, yangın söndürme, su depoları gibi çalışmalarda şebeke hattı döşendi, depo yapılıyor, son eksiklikler tamamlanıyor. Seyir terası yapıldı, teleferiği oteller bölgesine ulaştıracak olan çalışmalar da devam ediyor. Bugün Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nda yapılan ihaleyle, Uludağ'da yatırım yapma yetkisi de resmen Büyükşehir Belediyesi'nin oldu. Uludağ, artık 29 yıllığına Büyükşehir Belediyesi'nin" diye konuştu.

3 YIL SONRA ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİM YAŞANACAK

Başkan Altepe, yetkinin alınmasının ardından Uludağ oteller bölgesine, kongre ve kültür merkezi, günübirlik tesisler, spor tesisleri, otoparklar, dini ve sosyal tesislerin yapılacağını söyledi. Uludağ'daki yatırımların kısa zamanda başlayacağına işaret eden Başkan Altepe, "Bakanlığa bu yatırımlar karşılığında yılda 70 bin TL ödemiş olacağız. Zaten hazır olan spor tesisleri projelerimiz bakanlığa gönderildi, onay aşamasında. Bölgedeki diğer projeler de 1 yıl içinde hazırlanacak, imalat çalışmaları da 2 yıl sürecek. Uludağ'da 3 yıl sonra önemli bir değişim yaşanacak" diye konuştu.(DHA)