Uludağ'daki ölümde 'panik atak' etkisi

Uludağ'daki ölümde 'panik atak' etkisi
Uludağ'daki ölümde 'panik atak' etkisi

Snowboard kiralarken kameraya takılan Ümit, iki saat sonra kayboldu.

Siste kaybolduktan 11 saat sonra donmak üzereyken bulunan ancak kurtarılamayan Ümit Özgen'in 'panik atak' hastası olduğu anlaşıldı. Ümit, sığındığı kulübeden çıkıp ışıklara doğru koşarken bayılmıştı

BURSA - Uludağ’da snowboard yaparken kaybolup 11 saat sonra bulunan ancak kurtarılamayan Ümit Özgen’in ‘panik atak’ hastası olduğu ortaya çıktı. 21 yaşındaki gencin trajik ölümünde bunun payı olduğu anlaşıldı.
Özyeğin Üniversitesi öğrencisi Ümit Özgen, 19 Ocak pazartesi öğlen saatlerinde, Uludağ’da snowboard yaparken kayboldu. Annesini arayıp “Kayboldum, ama iyiyim” dedi. Arkadaşlarına haber verdi. Üşüdüğünü söylüyordu. Sığındığı kulübede koşmaya başladı. Karanlık çöktüğünde 4 kilometre ötedeki otellerin ışıklarını görünce koşarak gidebileceğini düşündü. Daha rahat hareket etmek için kayak kıyafetlerini de çıkardı. Ancak bir süre sonra bayıldı. Ümit’i bulan jandarmanın “Oğlum panik atak hastasıdır” diye verdiği sakinleştirici ilaçları içirmeye çalıştığı, ancak şuuru kapalı olduğu için başaramadığı öğrenildi. Ama Uludağ’ı yakından bilen yetkililere göre, ‘yine de’ sağ salim evine dönebilirdi.

JANDARMA: TELEFON BOŞA KULLANILDI Adını vermek istemeyen bir jandarma yetkilisi olay gecesini şöyle anlattı: “Haberi alınca sığındığı kulübeden çıkmamasını önerdik. Şarjının bitmemesi için bizden başkasıyla telefon görüşmesi yapmamasını da istedik. Hayatından endişe eden arkadaşları kendisini sürekli aradı. Sonunda şarjı bitti. Dört kar motoruyla aradık. Ulaştığımızda kara gömülmüştü. Onu kaldırmak isteyen arkadaşımız da kara saplandı. Araçların bulunduğu yere öğrenciyi sırtımızda taşıyarak getirdik. Şarjının bitmesi ona geç ulaşmamıza neden oldu. En büyük etken ise dağda ciddi bir sağlık kuruluşunun olmaması.”

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ: DONMAYA DAĞDA MÜDAHALE EDEMİYORUZ Her yıl ortalama 800 bin kişinin geldiği, 16 otel, 16 da kamuya ait misafirhane bulunan Uludağ’da sağlık tedbirlerinin yetersizliği daha önce de gündeme gelmişti. Uludağ’da özellikle donma anında müdahale edilebilecek bir tesisin bulunmadığını açıklayan İl Sağlık Müdürü İsmail Hakkı Çelik   “Sağlık merkezimizde beş doktor ve sağlık personeli 7 gün 24 saat hizmet vermeye başladı. Donma olaylarına karşın malesef müdahale edemiyoruz. Ölen gencimize zaten çok geç ulaşılmıştı. Ambulansta müdahale yapılırken öldü” dedi. Bursa Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopside Ümit Özgen’e  ‘düşme sonucu donarak ölme’ tanısı konuldu. 

TURİZMCİ: BARİYER KONMALIYDI Uludağ Turuzmini Geliştirme Derneği Başkanı Serdar Yazıcı “Zirvede tehlikeli bölgelere bariyer, ip çekilebilir. Yeterince yön tabelası yok. 50-100 metrede bir konulmuş” dedi.

ULAŞTIRMA BAKANI: CEP SİNYALİ İÇİN BAŞVURU YOK Kİ! Ümit Özgen’in yeri, cep telefonu sinyali sayesinde kolayca bulunabilirdi. Aileye göre bunun için savcılık izni istenince dört saat kaybedildi.
Turkcell’den önceki gün yapılan açıklamada ‘yasal olarak’ sinyal takibinin ancak Ulaştırma Bakanlığı’na Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde yapılabileceği, bunun için vatandaşın kolluk kuvveti ve savcılığa başvurup prosedürü başlatması gerektiği anlatıldı.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise BTK’ya başvuru yapılmadığını açıkladı! Yıldırım, Özgen’in ölümüyle ilgili sorular üzerine şunları söyledi: “Usul şudur; herhangi bir sinyalin nereden alındığının bilgisi operatör tarafından ilgili makamlara talep üzerine iletilir. Bilgi İletişim ve Teknolojileri Kurumu’na (BTK) bu konu ile ilgili intikal eden bir başvuru yok. Haber verilmiş mi BTK’ya? Verilmemiş. Jandarmaya haber gitmiş. Saat 2’de (14.00) gitmiş ve 2’de de ulaşılmış. Önemli olan o gencimizin hayatını kurtarabilmekti. Ama başaramadık. Bu bizim hepimizin üzüntüsüdür. ‘Bizde kusur yok, şu kurumun göreviydi, bu kurumun göreviydi’ demekle burada bir sorumluluk ortadan kalkmaz. Dolayısıyla olay araştırılacaktır.”

VALİ: TEDBİRLER ARTIRILACAK Bursa Valisi Şahabettin Harput, “Benzer olay yaşanmaması için talimat verdim. Farklı önleyici tedbirler alınacak. Bunlardan biri kayak yapan kişide telefon olmasa da kendisine her ortamda irtibat sağlayacak, sinyal alıp veren cihazların arayışı içersindeyiz” dedi. (dha)