Uludere dosyası askeri savcılıkta

Uludere dosyası askeri savcılıkta
Uludere dosyası askeri savcılıkta
Uludere'de 34 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili soruşturmada görevsizlik kararı veren sivil savcı, dosya askeri savcılığa gönderdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 28 Aralık 2011’de Şırnak’ın Uludere ilçesinde hava saldırısında 34 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili soruşturmada ‘görevsizlik’ kararı vererek, dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderdi. Yaklaşık bir buçuk yıldır ‘Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek ve görevi kötüye kullanmak’ suçlamasıyla yürütülen soruşturmada savcılık, MİT ve Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere birçok kurumdan bilgi ve belge istemiş, son olarak TBMM’de kurulan Uludere Komisyonu’nun raporunu da soruşturma dosyasına almıştı.

Hukuk dışı bir karar

Uludereli ailelerin avukatlığını da yapan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, “Olay sivil insanlara ve sivil yerleşim alanlarında gerçekleştirilmiştir. Askeri usûl ceza yasası kapsamına giren bir suç değildir. Genelkurmay’ın sorumlu tutulduğu bir olayda yine Genelkurmay’a bağlı bir savcının olayı soruşturacak olması doğru ve hukuki değildir. Soruşturmaya başından beri konulan kısıtlılık kararıyla, bizlerin dosyayı görmemizin ve katkı sunmamızın önü kapatılmış oldu. Soruşturmanın adil ve tarafsız bir şekilde sürdürüleceği konusunda kaygılarımız arttı.” Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi, hukuk dışı bir karar olduğunu savunarak, “Bundan sonra uluslararası yasal yolları kulanacağız” dedi.