Uludere katliamı

Kuzey Irak sınırında F-16'lar kaçakçılık yapan köylüleri bombaladı. 35 kişi öldü. Sağ kurtulan Servet Encü, "Asker yolumuzu kesti ve bombardıman başladı" dedi.
Haber: FATİH YAĞMUR / RADİKAL / Arşivi

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player YükleF-16 savaş uçakları, İnsansız Hava Araçları’ndan (İHA) gelen görüntüler üzerine PKK’lı sandıkları Irak’tan kaçak mazot getiren vatandaşları bombaladı. Şırnak’ın Uludere ilçesi’ne bağlı Ortasu Köyü’ne yakın sınır bölgesinde meydana gelen olayda, 35 vatandaş yaşamını yitirirken bazılarının da kayıp olduğu iddia edildi. Bombardımanda yaşamını yitirenlerin büyük çoğunluğunun 20 yaşın altında lise öğrencileri olduğu açıklanırken, 28 kişinin ise akrabalık bağı bulunduğu belirtildi. Ortasu Köyü Muhtarı Haşim Encü, Radikal’e yaptığı açıklamada, “Hepsi akrabamız. Bir kısmı kayıp. İçim yanıyor” dedi. Taşdelen Köyü Muhtarı Fikret Kaya ise Ortasu’nun korucu köyü olduğunu ifade ederken, ölen çocukların çoğunun da korucu, şehit ve gazi çocuğu olduğuna dikkat çekti. Kaya, “Kaçakçılık sürekli oluyor. Bölge askeri bugüne kadar hukuk çerçevesinde mücadele ediyordu” diye konuştu. “Dedelerimizden beri sınır ticareti var. Şu ana kadar devlet bizi idare ediyordu” diyen Sabri Encü de bombardımanı duyduklarını ve sabah olay yerine gidip katırlarla cenazeleri aldıklarını, birçoğunun paramparça olduğunu söyledi. 

‘Yolumuzu kestiler’
Saldırıdan sağ kurtulan Servet Encü ise yaşadıkları dehşeti Radikal’e şöyle anlattı: “21.30‘da sınırı geçmeden önce köyden telefon geldi. ‘Asker yolu kesmiş, gelmeyin’ dediler. Askerin gitmesini bekledik. 10 dakika sonra bombalamaya başladılar. 100 metre uçtum. Bir buçuk saat baygın kaldım. Köyle aramızda yaklaşık dört kilometre vardı. Yapacak başka bir işimiz yok. İki üç yıldır bu işi yapıyordum. Arkadaşlarımın hepsini kaybettim.”

Her yerde protesto
35 sivilin hayatını kaybettiği hava operasyonun birçok ilde protesto edildi. 

DİYARBAKIR: BDP il binası önünde toplanan binlerce kişi Koşuyolu Parkı’na yürüyüşe geçince polis gazlı müdahalede bulundu. BDP Milletvekili Altan Tan, polislere tepki gösterirken, “Bırak vatandaş biraz yürüsün. Molotof atıyor, bırak, birazdeşarj olsun. 

HAKKÂRİ: Yüksekova’da olaylar gece yarısına kadar sürdü. 

ADANA: BDP, birçok sol parti ve örgüt İnönü Parkı’na kadar yürüdü. 

İSTANBUL: Taksim Tramvay’da toplanan 1000 kişi, ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ sloganları attı. BDP’li milletvekillerinin de katıldığı eylemin ardından Tarlabaşı’na yürüyen kişilerden 34’ü gözaltına alındı.

Facebook sayfasında son mesajı: ‘Kaçakçılar haftası’
Saldırıda ölenlerin çoğu öğrenciydi. Kimi okul masrafı, kimi geçim kaynağı diyerek çocuk yaşta mayınlı araziye aldırış etmeden sınırın ötesine geçmeye başladı. Bunlardan birisi 16 yaşındaki Şivan Encü. Anne ve babası ayrıldığı için tek başına 5 nüfusa bakan Şivan, ailesinin geçimini sağlamak için okulu bıraktı. Bir katır satın alıp ‘kaçakçı’ oldu. “Tek ekmek kapısı buydu” diyor, saldırıdan sağ kurtulan yakını Servet Encü. Şervan Encü ise annesini kanser hastalığından dolayı kaybetti. Babası tek başına 10 nüfusa bakamıyordu. Üniversite hayali kuran Şervan, okul masraflarını çıkarmak için kaçakçılık yapıyordu. Saldırıda hayatını kaybeden Mehmet Ali Tosun’un Facebook profiline yazdığı söz ise o köyün kaderini gayet çarpıcı biçimde özetliyor: ‘Bu hafta kaçakçılar haftası.’ Saldırıdan sağ kurtulan Servet Encü, beraber gittikleri kişilerin çoğunun öğrenci olduğunu anlattı Radikal’e. Ve ekledi: “En küçüğümüz 13 yaşındaydı. Ortaokula giden de vardı, ilk kez kaçakçılığa gelen de. Arkadaşlarımın hepsini kaybettim.” 

HAYATINI KAYBEDENLER
Seyit Enç, Özcan Uysal, M. Ali Tosun, Nadir Alma, Adem And, Yüksel Ürek, Salih Ürek, Mehmet Encü, Nevzat Encü, Hamza Encü, Şervan Encü, Cemal Encü, Osman Encü, Şıvan Encü, Bilal Encü, Mahsum Encü, Salih Encü, Haki Encü, Serhat Encü, Savaş Encü, Çetin Encü, Selahattin Encü, Bedran Encü, Hüseyin Encü, Aslan Encü, Cevat Encü, Selman Encü, Zeydin Encü, Orhan Encü, Fadıl Encü, Vedat Encü, Cihan Encü, Fikret Encü, Hüsnü Encü, Erkan Encü.


  http://www.radikal.com.tr/1074002107400241

  YORUMLAR
  (41 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  katliam - bora1078

  bu bir katliamdır geçiştirilemez bu basit cevaplar veremez bu katliamı yapanlar diyemezler bu yol teroristlerin kullandığı yoldur far zedelim terorist bunlar devlet pusuya mı düşürdü bunları teslim ol çağrısı yokmu ne farkı kaldı askere pusu atandan devlet teröre terörist yöntemleriylemi yaklaşmakta bu devleti terör yapan kefesne koymaz mı : varsa onurunuz ileri demokrasiden konuşanlar okyanus ötesinden icazet alanlar istifa edin

  Sorumlu Hükümettir. - eozyurekli

  Kaza mı , hata mı , kasıt mı , ihmal mi..? Sebebi her kim , her ne ise sorumlu iktidardır. Hesabını vermelidir. İyi şeylere sahip çıkacaksın , kötü şeyleri başkalarının üzerine yıkacaksın.. Yok böyle dünya.

  @welatperest56 - Canazzo

  Ya kardes sanami soracak bu haber kanallari nasil haber vereceklerini? Bende bir Türk olarak Türk haber kanalin patronu olsam, sakin ve sogukkanli davranirdim ve PKK/BDP/Roj TV nin propagandasina alet olmazdim. Bunada sansür denmez. NATO/Bati Afghanistanda 100 civarinda sivil vurdugunda, bundan dünya 1 hafta sonra haberdar oldu! Bide sanki sansür bilerek yapilmis bir katliami sakliyormus gibi psikoloji yaratmaya calisiyor sizin taraf. Ölenler PKK´li olsaydi, sizin taraf yine simdi oldugu gibi bagirip cagirirdi, bundan hic kuskum yok!

  ??? - Deniz Sevin

  Araştırılıp,tüm çıplaklığı ile açıklanmadığı sürece tarihimizin bu ve benzeri tüm yaşanmışlıkları leke olarak kalacak ve her kesim tarafından amacına göre kullanılacak.

  alın size medyaaa!!!! - welatperest56

  Saat 11.00 suları... Uludere vahametinin internet sitelerine düştüğü, twitterin bu olayla çalkalandığı anlar... CNN Türk'te o sırada Medya Mahallesi başlıyor. Yılların deneyimli ismi Ayşenur Arslan ekranda, konuğu da bir diğer deneyimli gazeteci Can Dündar... Ayşenur Arslan programın açılışında Uludere'deki olayı duyuruyor ve "Çok fena bir haber geldi. Televizyonlarda resmi açıklama bekleniyor. Vali kısa süre önce açıklamayı yapmış, haber kanalları girer mi bilmiyoruz ama biz biraz sonra ayrıntısıyla vereceğiz" diyor. YÖNETİCİ REJİYİ BASTI Bu anonstan sonra CNN Türk'te meslek adına utanç verici olaylar yaşanıyor... Ayşenur Arslan'ın anonsunu duyan yönetici bir zat koşup geliyor ve rejiyi basıyor. Canlı yayını sansür etmeye çalışan bu haber kanalı yöneticisi, yönetmen ve teknik ekibin şaşkın bakışları arasında Ayşenur Arslan'ın kulaklığına şu sözleri söylüyor: -"Uludere olayına girmeyin! Bu haber verilmeyecek"... Vahim ve bir o kadar da acınası bir tablo... İşi haber vermek olan haber kanalı yöneticisi, Türkiye tarihine kara bir leke olarak düşecek 35 kişinin ölümünü duyuran programcısını SUSTURMAYA çalışıyor. Canlı canlı baskı, canlı canlı sansür uyguluyor, uygulamaya niyet ediyor. Bu yönetici "korkudan öyle sinmiş" öylesine kendini kaybetmiş ki talimatla susturmaya kalktığı kişinin bir spiker değil yılların deneyimli habercisi olduğunun ayırdına bile varamıyor. Nihayetinde Ayşenur Arslan bir süre duralasa da bildiğini okuyor... Şırnak Valisi'nin yaptığı açıklamayı canlı yayında duyuruyor. O sırada rejide olan zat bu kez ekrana yansıyan KJ'yi sansürlüyor. Yayına VALİ'DEN AÇIKLAMA gibi "açıklamaya" muhtaç, anlamsız bir alt yazı veriliyor. NOT YAZIP YOLLUYOR Resmi makamdan gelmiş vali açıklamasından bile korkan CNN Türk yöneticisi, bu kez özel bir not hazırlayıp stüdyoya, Ayşenur Arslan'ın önünü yollatıyor. Notta ne yazdığını bilmiyoruz ama tahminde zorlanmıyoruz; "SUS!" diyor CNN Türk'ün "korkudan benliğini kaybetmiş" yöneticisi... Ayşenur Arslan o notu da takmıyor ve Can Dündar ile birlikte Uledere olayını (medyanın ürkütücü sessizliğini de yererek) veriyor... VAHİM! Vahim olay ile CNN Türk'ün vahim hali de su yüzüne çıkıyor. Öğreniyoruz ki 35 kişinin ölümünü halktan gizlemeye çalışan bir haber kanalı var bu ülkede... Öğreniyoruz ki... Canlı yayını sansürleyen, programcısını susturmaya çalışan bir haber kanalı yöneticisi var bu ülkede... Öğreniyoruz ki... Vali'nin açıklamasını bile vermekten korkan bir medya var bu ülkede... Vahim hem de çok vahim! Sadece CNN Türk değil, SKY Türk, NTV gibi önünde "haber" kanalı ünvanı olan tüm kanallar bu olayda alınlarına SANSÜR lekesini yapıştırdılar. Hem de devlet kanalıyla bile değil OTOSANSÜR denilen sinmişlik eliyle... Ne diyelim...

  X - candiyorki

  nsan dünyada o kadar ızdırap çeker ki, bütün canlı yaratıklar arasında yalnız o gülmeyi icat etmek zorunda kalmıştır !

  ???????????????????????????????????* - welatperest56

  Dünya Uludere'de 50 sivilin Türk ordusuna ait F-16'larla bombalanmasını birçok çalışanı tutuklanan DİHA'dan öğrendi. Başbakan'ın emriyle Kürt sorunundaki gelişmeleri haber yapmayan medya ise 12 saat sustu ve yaşanan korkunç vahşeti bir "iddia" olarak duyurdu. Genelkurmay'ın yaptığı açıklama ise gerçek ve doğru bilgiymiş gibi sunuldu. NTV, CNN, Habertürk Türkiye'nin en çok izlenen haber kanalları. Erdoğan'ın medyaya yaptığı "çağrının" ardından Kürt sorunu ve savaş yokmuş gibi yaşanları vermeyen büyük medya kuruluşları Uludere katliamı karşısında suskun kalarak sansürün ne denli vahim sonuçlar yarattığını sergiledi: Katliam Türkiye haklarından gizlenmek istendi! NTV, Valiliğin açıklamasını vermekle yetindi. CNN Türk bugün öğlene kadar katliamı haber yapmadı sadece üstü kapalı olarak değindi. Habertürk kanalı ise öldürülen siviller hakkında tek bir haber yapmadı ve Genelkurmay açıklamasını son dakika haberi olarak verdi Katliam gerçekleştiği andan itibaren dünyaya duyuran iki hafta sudan bahanelerle onlarca çalışanının tutuklandığı Kürt medyası oldu. Onlarca çalışanı tutuklanan Dicle Haber Ajansı, katliam haberini geçtikten sonra aralarında Marksist.org'un da bulunduğu az sayıda muhalif haber sitesi Uludere'de yaşananları aktarmaya başladı. Sosyal medyada ise büyük medya kuruluşların suskunluğu binlerce insan tarafından kınandı. Kaynak: Marksist.org