Uludere katliamı

Kuzey Irak sınırında F-16'lar kaçakçılık yapan köylüleri bombaladı. 35 kişi öldü. Sağ kurtulan Servet Encü, "Asker yolumuzu kesti ve bombardıman başladı" dedi.
Haber: FATİH YAĞMUR / RADİKAL / Arşivi

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player YükleF-16 savaş uçakları, İnsansız Hava Araçları’ndan (İHA) gelen görüntüler üzerine PKK’lı sandıkları Irak’tan kaçak mazot getiren vatandaşları bombaladı. Şırnak’ın Uludere ilçesi’ne bağlı Ortasu Köyü’ne yakın sınır bölgesinde meydana gelen olayda, 35 vatandaş yaşamını yitirirken bazılarının da kayıp olduğu iddia edildi. Bombardımanda yaşamını yitirenlerin büyük çoğunluğunun 20 yaşın altında lise öğrencileri olduğu açıklanırken, 28 kişinin ise akrabalık bağı bulunduğu belirtildi. Ortasu Köyü Muhtarı Haşim Encü, Radikal’e yaptığı açıklamada, “Hepsi akrabamız. Bir kısmı kayıp. İçim yanıyor” dedi. Taşdelen Köyü Muhtarı Fikret Kaya ise Ortasu’nun korucu köyü olduğunu ifade ederken, ölen çocukların çoğunun da korucu, şehit ve gazi çocuğu olduğuna dikkat çekti. Kaya, “Kaçakçılık sürekli oluyor. Bölge askeri bugüne kadar hukuk çerçevesinde mücadele ediyordu” diye konuştu. “Dedelerimizden beri sınır ticareti var. Şu ana kadar devlet bizi idare ediyordu” diyen Sabri Encü de bombardımanı duyduklarını ve sabah olay yerine gidip katırlarla cenazeleri aldıklarını, birçoğunun paramparça olduğunu söyledi. 

‘Yolumuzu kestiler’
Saldırıdan sağ kurtulan Servet Encü ise yaşadıkları dehşeti Radikal’e şöyle anlattı: “21.30‘da sınırı geçmeden önce köyden telefon geldi. ‘Asker yolu kesmiş, gelmeyin’ dediler. Askerin gitmesini bekledik. 10 dakika sonra bombalamaya başladılar. 100 metre uçtum. Bir buçuk saat baygın kaldım. Köyle aramızda yaklaşık dört kilometre vardı. Yapacak başka bir işimiz yok. İki üç yıldır bu işi yapıyordum. Arkadaşlarımın hepsini kaybettim.”

Her yerde protesto
35 sivilin hayatını kaybettiği hava operasyonun birçok ilde protesto edildi. 

DİYARBAKIR: BDP il binası önünde toplanan binlerce kişi Koşuyolu Parkı’na yürüyüşe geçince polis gazlı müdahalede bulundu. BDP Milletvekili Altan Tan, polislere tepki gösterirken, “Bırak vatandaş biraz yürüsün. Molotof atıyor, bırak, birazdeşarj olsun. 

HAKKÂRİ: Yüksekova’da olaylar gece yarısına kadar sürdü. 

ADANA: BDP, birçok sol parti ve örgüt İnönü Parkı’na kadar yürüdü. 

İSTANBUL: Taksim Tramvay’da toplanan 1000 kişi, ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ sloganları attı. BDP’li milletvekillerinin de katıldığı eylemin ardından Tarlabaşı’na yürüyen kişilerden 34’ü gözaltına alındı.

Facebook sayfasında son mesajı: ‘Kaçakçılar haftası’
Saldırıda ölenlerin çoğu öğrenciydi. Kimi okul masrafı, kimi geçim kaynağı diyerek çocuk yaşta mayınlı araziye aldırış etmeden sınırın ötesine geçmeye başladı. Bunlardan birisi 16 yaşındaki Şivan Encü. Anne ve babası ayrıldığı için tek başına 5 nüfusa bakan Şivan, ailesinin geçimini sağlamak için okulu bıraktı. Bir katır satın alıp ‘kaçakçı’ oldu. “Tek ekmek kapısı buydu” diyor, saldırıdan sağ kurtulan yakını Servet Encü. Şervan Encü ise annesini kanser hastalığından dolayı kaybetti. Babası tek başına 10 nüfusa bakamıyordu. Üniversite hayali kuran Şervan, okul masraflarını çıkarmak için kaçakçılık yapıyordu. Saldırıda hayatını kaybeden Mehmet Ali Tosun’un Facebook profiline yazdığı söz ise o köyün kaderini gayet çarpıcı biçimde özetliyor: ‘Bu hafta kaçakçılar haftası.’ Saldırıdan sağ kurtulan Servet Encü, beraber gittikleri kişilerin çoğunun öğrenci olduğunu anlattı Radikal’e. Ve ekledi: “En küçüğümüz 13 yaşındaydı. Ortaokula giden de vardı, ilk kez kaçakçılığa gelen de. Arkadaşlarımın hepsini kaybettim.” 

HAYATINI KAYBEDENLER
Seyit Enç, Özcan Uysal, M. Ali Tosun, Nadir Alma, Adem And, Yüksel Ürek, Salih Ürek, Mehmet Encü, Nevzat Encü, Hamza Encü, Şervan Encü, Cemal Encü, Osman Encü, Şıvan Encü, Bilal Encü, Mahsum Encü, Salih Encü, Haki Encü, Serhat Encü, Savaş Encü, Çetin Encü, Selahattin Encü, Bedran Encü, Hüseyin Encü, Aslan Encü, Cevat Encü, Selman Encü, Zeydin Encü, Orhan Encü, Fadıl Encü, Vedat Encü, Cihan Encü, Fikret Encü, Hüsnü Encü, Erkan Encü.