'Uludere katliamı yürütme emriyle kapatıldı'

'Uludere katliamı yürütme emriyle kapatıldı'
'Uludere katliamı yürütme emriyle kapatıldı'

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ı Hitler’e benzeten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parlamentoyu da “Yürütmenin emrine girerek Uludere katliamını kapatmakla” suçladı.
CHP Parti Meclisi (PM) dün toplandı. Genel başkan yardımcılığı görevinden istifa eden ancak PM üyeliği devam eden Gülseren Onanç’ın katılmadığı toplantı öncesi açıklama yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

4 bin militan yargıç atandı
AKP iktidarı yargıyı ele geçirdi. Bağımsız mahkemeler ortadan kaldırıldı. Bu sürece baktığımızda yargı iktidarın kendi egemenliğini Türkiye’de tesis etmesinin bir aracı olarak kullanıldı. AKP döneminde 4 binin üzerinde hâkim ve savcı alındı. Şaibeli sınavlarla 4 bin militan alındı. Yargıtay ve Danıştay’a militan yargıçlar atandı.”
Kılıçdaroğlu, AK Parti iktidarını Hitler dönemine benzeterek, “Kuvvetler ayrılığı var mı bu ülkede? Yok. Hitler’in ülkesinde de yoktu. Medya özgürlüğü var mı? Yok. Hitler’in ülkesinde de yoktu. Düşünce ve ifade özgürlüğü var mı? Hayır yok. Hitler’in ülkesinde de yoktu. Führer’e doğru çalışmak adım adım meyvelerini vermeye başladı. İktidarın demokrasi anlayışı rakamlarla ölçülebilen bir anlayış. Çoğunlukçu demokrasiyi savunuyor, çoğulcu demokasiyi değil” diye konuştu.
Konuşmasında yeni anayasa yapım sürecine de değinen Kılıçdaroğlu, “AKP şimdi masadan kaçmanın formüllerini arıyor. O masadan kaçan hesabını bu ülkeye vermek zorundadır” dedi.

‘Aşağılık haberler
Gazetelerde dün PM toplantısında kavga olacağı yönünde haber çıktığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bu kadar iğrenç, aşağılık haberler hiç görmedim. Ne kavgası CHP’de? Hiçbir kavgamız yok ama Führer’e doğru çalışmayı kendisine ilke edinenler bu haberleri yazarak, toplumun nezdinde ‘CHP’de kavga’ imajı yaratmak istiyorlar” dedi.
Toplantının basına kapalı bölümüne geçilirken basın mensuplarının yanına gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını sadece iki TV kanalının canlı yayımladığını belirterek sitem etti.