Uludere raporuna Ortasu köylülerinden tepki

Uludere raporuna Ortasu köylülerinden tepki
Uludere raporuna Ortasu köylülerinden tepki
'Uludere' komisyonunun raporuna, hava operasyonunda yakınlarını yitiren Ortasu köylülerinden tepki geldi: Komisyon raporu kendi iradesiyle hazırlamadı.

ŞIRNAK - 28 Aralık 2011 tarihinde F-16 savaş uçaklarının hava saldırısında 34 kişinin ölümü ile ilgili TBMM Alt Komisyonu tarafından hazırlanan 'Uludere' taslak raporu, olayın meydana geldiği Uludere İlçesi'ne bağlı Ortasu Köyü'nde tepkiye neden oldu.

Her hafta çocuklarının mezarlarını ziyaret eden ölenlerin yakınları, 62'nci haftada ziyareti sürdürdü ve her mezarı adeta çiçek bahçesine çevirdi.

'ROBOSKİ FAİLLERİ YOKSA, BARIŞ DA YOKTUR'
Mezarlıkta aileler adına konuşan Veli Encü, çocuklarının saldırıda yaşamını yitirdiğini hatırlatarak şunları söyledi:

"Bundan 435 gün önce, 28 Aralık 2011'de Roboski sınırlarında 34 masum kardeşimiz, evladımız öldürüldü. TBMM'nin kurduğu koskoca Uludere Alt Komisyonu, 14 ay boyunca gecesini, gündüzüne kattı, harıl- harıl çalıştı, araştırdı ve 435 gündür bir rapor yayınladı. Yayınladıkları rapor, gösterdikleri çaba ve sarf ettikleri gayret sonucunda, 'kasıt yok, koordinasyon hatası' deyip, Roboski katliamını ve katliamın belli olan faillerini sakladılar, akladılar ve katliamın üzerini örtbas etmek için elinden gelen bütün imkanları ardına koymayıp amaçlarına ulaştılar. Hiçbir meşru yanı olmayan komisyon ve hazırladıkları raporun, bizler için supriz olmadığını belirtmek istiyoruz ve zaten 61'nci hafta Perşembe günü yaptığımız değerlendirmemizde açıkça belirtmiştik. Biz Roboski aileleri olarak diyoruz ki eğer devlet ve hükümet , Kürt sorununa çözümde samimi ise, Roboski ile yüzleşmesi gerekiyor. Bir yandan 'çözüm', bir yandan da, 'Roboski katilleri aklanamaz' diyorsunuz. Biz Roboski aileleri olarak böyle bir çözümün samimi olmadığını, açık bir şekilde ifade etmek istiyoruz. Açık ve net söylüyoruz Roboski failleri yoksa barış da yoktur."

Hazırlanan raporla, olayın zamana yayılmaya çalışıldığını savunan Encü, görev ve mevkiileri ne olursa olsun faillerin ortaya çıkarılarak bir an önce adalete teslim edilmesi çağrısında bulundu.

'OYALAMA VE YARGIYA YÖN VERME ÇABASI'
Aileleri ziyaret ederek kadınlara karanfil veren Şırnak Baro Başkan Yardımcısı Avukat Mesur Gerez de taslak raporu değerlendirerek şöyle dedi:

"TBMM, yargı yetkisine giren bir konu ile ilgili işlem yapılmasını engellemiştir. Hepimizin kanayan yarası olan Roboski olayında, hiçbir şekilde TBMM'nin inceleme yapma ve yargıyı yönlendirme gibi bir ayrıcılığı bulunmamaktadır. Herkes şunu açık ve net olarak bilsin ki, daha önce kamuoyuna deklere ettiğimiz gibi söz konusu komisyon oyalama ve yargıya yön verme çabasıdır, manipülasyondur."

DHA - Ebubekir KARATOPRAK


  http://www.radikal.com.tr/112432211243225

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Vicdan Neyi Kabul Eder? - Clear

  Kasıtlı olmamasına rağmen,program hatasına kurban gitmesine rağmen,bu çaresiz durum karşısında özür dilemekten ve tazmınat ödemekten başka (tüm dünya soykırım karşısında bile daha fazlasını yapamazken) elden bir şey gelmemesine ve de bunun kabul edilmesine rağmen,vicdan bu 34 kişinin raporunu kabul etmiyor da neyi kabul ediyor? 30 yılda değil 34 kişi,40 bin kişinin hem de "kasıtlı ve hatasız programlı" olarak sivil,resmi demeden katledilmesini mi kabul ediyor? Vicdan,"olmuşla ölmüşe çare yok" deyip,yeterki akan kan dursun ve barış olsun dediğimiz şu süreçte,tüm bunların faillerinin bir çoğunu halen içinde barındıran terör örgütünün,sırf barış uğruna,elini kolunu sallıyarak,topyekün başka bir ülkeye gitmesine ve oranın vatandaşlığına geçmesine yeşil ışık yakılmasını mı kabul ediyor? Eğer "barış için" tüm bunlara yüreklere taş basıp evet diyorsak,34 kişi için de aynısını yapıp evet denme mecburiyeti vardır.İsterseniz,iki durumu biraz daha denkleştirelim,mesela "kasıtlı ve hatasız programlı" olmasına rağmen,terör örgütü de Avrupa bankalarındaki uyuşturucu paralarından,katlettiği 40 bin kişinin tazminatını ödesin.Ha ne dersiniz? Vicdan buna ne der acaba?

  roboski li insanlarımıza sahip çıkmazsak inanın vicdanımız bizi her gün yer bitirir - semi ekrem

  Sizin hiç oglunuz veya yariniz haksız biçimde devlet tarafından öldürüldü mü siz hiç hergün sevdiginizin acısını yaşadınız mı bu yüzden empati duygumuzu bu konuya iletelim gerçekten ahmed arifin 33 kurşun dizelerin benzerliginin daha felaketi burda yaşanmıştır bu iktidar bu olaydan aklanması için sorumluları himaye edecegine mahkeme önüne çıkartarak yargılatmaktır aksi olursa vicdanlar sizi rahat bırakmaz

  adalet mi ! - iyimser35

  hak, adalet, vicdan, devlet te olması gereken bu üç maddeyi göremezsiniz, ama olmaması gereken ırk ve din kavramını hayatımızın her alanın da hissederiz. Bu olayda sadece oradaki köylülerin anlattıklarını dinleseler bu olayın kasten bilerek ve kurgulanarak oluştuğunu görürler. Elbet bu ülkede yapanın yanına kar kalmayacak günler de gelecek

  Devlet ve katliam - surrealist_tr

  Yinede sayalım bazı kulaklara ders olsun,1915 Ermeniler,1925 sunni Kürtler,1938 alevi kürtler,Çorum,K.Maraş,Sıvas..Özellikle genaral Mustafa Muğlalının ders olsun diye kurşuna dizdiği otuzüç köylü..Mustafa Muğlanının ismi şimdi, otuzüç köylüyü kurşuna dizdiği yerdeki kıslaya verilmiş bulunuyor.Bir kaç sene sonrada Roboski katliamcılarının ismide oradaki kışlalara,okullara verilirse şaşırmam.

  KISACA - pispor

  hiçbir vicdan sahibi insan bu raporu kabul etmez.tamamen asıl suçluları emri verenleri korumaktan başka bir şey değil.yazık kürd insanının hayatı bu kadar ucuzmu ya.birde utabnmadan sıkılmadan deriz ki;"Yunus Emrenin"Severim yaradılanı severiz yaradandan ötürü. Özü ilahi aşktır. yaradanın yarattığı her şeyi, yaradana olan sevgisinden dolayı sevdiğini anlatır.