Uludere'de kaçak krizi sona erdi

Uludere'de kaçak krizi sona erdi
Uludere'de kaçak krizi sona erdi
Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde dün güvenlik görevlileri ile kaçakçılar arasında yaşanan kriz akşam saatlerinde çözüldü.

ULUDERE - Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Andaç Köyü'nde oturan bazı kişilerin, Irak tarafına geçip kaçak mazot getirmek istemeleriyle başlayan gerginlik, dün akşam saatlerinde sona erdi. Bölgede önlem alan güvenlik güçlerinin çekilmesinin ardından kaçakçılar, yaklaşık 120 katır yükleriyle birlikte Andaç Köyü'ne döndü.
Dün sabah saatlerinde başlayan ve akşam saatlerine kadar devam eden gerginlik, Şırnak Vali Yardımcısı Deniz Zeyrek, 23'ncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Ali Doğan İnce, Şırnak İl Genel Meclisi'nin BDP 'li üyeleri, Rahmin Bal, Erşat Ediş, İrfan Encü'nün araya girmesiyle sona ermişti. Irak tarafına geçen yakınlarından haber alamayınca sınıra gitmek isteyen köylülerin dönmesinden sonra, BDP'li meclis üyeleri, buradaki askeri ve sivil yetkililerle görüşmeler yaptı.
Yapılan görüşmeyle birlikte buradaki çok sayıdaki güvenlik görevlisi, helikopterlerle geri çekildi. Askerlerin çekilmesinin ardından, Irak topraklarında bulunan kaçakçılar, yaklaşık 120 katır yükleriyle birlikte Türkiye topraklarına girdi.
Andaç Köyü çevresinde önlem alan diğer askerlerin de çekilmesiyle birlikte kaçakçılar, yükleriyle birlikte köye döndü. Köyde bekleyen yakınları, olası bir müdahaleye karşılık, her biri 65 litre yakıt alan katır sırtındaki 2'şer varili indirerek evlere götürdü. (Emin BAL/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112807211280728

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Peki - ahom

  Kacakcilik suc degil mi? Kanunda suc sayilmiyor mu? Bu kacakcilarin hepsinin su anda tutuklu olmalari gerekmiyor mu? Yani Uludere'de vahim bir hata oldu diye artik burda kacakcilik serbestmidir? Oh ne ala, ses cikartmadan kanunlara saygiliysan devlet ilk hatanda cezayi keser. Ama boyle kacak gocek islerin varsa, o zaman dokunmaz. Anlamak imkanim yok galiba...

  Kacakci - mataman

  Kacakci sonuc olarak kanunu cigneyen yasa is yapan kisilerdir. Bence acil olarak engellenmesi gerekmektedir.

  Yanlış anlama - van der oost

  Bazı okurlar, olayı hala Kürtlük Türklük çatışması çerçevesinde algılamış. Oysa benim karşı çıktığım salt Kürtlerin kaçakçılık yapmasının serbest bırakılması değil; hele hele kaçakçılık yapanların vurulması hiç değil. Zaten bunu istemek başlı başına caniliktir. Biliyorum tuhaf karşılayacaksınız ama ben sadece ülkenin bütününde hukuk normlarının adaletli bir şekilde uygulanmasını talep ediyorum. Bana göre orada yaşayan insanların içinde bulunduğu zorlu koşullar da bu hukuksuzluktan, adaletsizlikten, eşitsizlikten kaynaklanıyor. Ancak bu eşitsizliği gidermenin yolu hukuku laçkalaştırmak değil, onu güçlendirmektir. Kendinize gelin ve lütfen "orada hayat şartları çok zor" gibi arabesk düşüncelerden sıyrılın. Hukukun uygulanması talebine değil, doğrudan yoksulluğa, adaletsizliğe isyan edin. Ayrıca, farkına varın ki, bugün iyi niyetinden şüphe etmediğiniz insanlar, yarın sizin de hakkınıza tecavüz edebilir . Yani, çok yoksul ve ezilmiş birisi mesela paranız için sizin veya sevdikleriniz canına kastettiğinde bunu hoş mu göreceksiniz yoksa hakkınızı mı arayacaksınız? Bu durumda eminim ki bunu yoksullukla açıklamak yerine, haksızlığa tepki vereceksiniz. O yüzden hep hukukun ve adaletin yanında olun. Bu ülkeyi ancak düzenli, dürüst ve akılcı bir toplum kurtarabilir, arabeskçilik, yalap şalapçılık değil...

  Kaçakçılık hobi olarak yapılmıyor! - hediye

  Şuana kadar yazılan yorumları okuyorum da siz hiç 33 kurşun, Uludere ve diğer olaylara tanık olmadınız tabi bu olaylar Türkiye de yaşanmadı başka bir halkın yaşadığı olaylar. Siz gözüpek milliyetçileri ilgelendirmez. Siz büyük şehirde torpillerin envayi çeşidinden faydalanarak dolgun göbeklerinizi sıvazlarken. Bir halk yokluktan var etmeyi başarıyor. sofrasına koyacağı aş için bedel olarak canını ortaya koyuyor.Siz size ait olan legal mermi, bomba uçak savarların hesabına düşerken, kaçakçılar dönüş yolunda bir uzuvunu, canını kaybetmemenin buruk sevinçiyle dönüyorlar. Yani bu insanlar hobi olsun diye KAÇAÇIKLIK YAPMIYOR! Ve ÜZGÜNÜM MUTLU OLAMAYCAKSINIZ DEĞERSİZ MİLLİYETÇİLER, BU KAÇAKÇILAR ÖLDÜREMEDİNİZ!

  devlet - 35m

  TC kendini yıkmak için herşeyi yapıyor. Bir sonraki adım kaçakçılara lojistik destek sağlamak, dağa çıkana maaş bağlamak...

  Tersten Hukuk - van der oost

  Türkiye'de tersten hukuk uygulanıyor. Elim kalem tutuyorsa; yazıyor, çiziyor ve konuşuyorsan ve hiç şiddete başvurmamış, şiddete teşvik etmemiş isen terörist suçlamasıyla (delile gerek yok) zindanlarda çürüyebiliyorsun. Bunun yanında, binlerce kişinin katiliysen, aziz ilan ediliyor; silahlanıp, dağa çıkıp, askerleri öldürüyorsan da, cinayet ve kaçakçılık başta olmak üzere her türlü suçtan muaf olabiliyorsun. Yani dokunulmazlığa erişiyorsun bir nevi... Yine, hem ülkeye şeriat diktatörlüğü getirip hem de diktatörlüğünü pekiştirdiğinde, ülkenin daha barışçıl bir yer olacağını iddia edebiliyorsun. Gerçekten de Türkiye'de insanlık yeniden yazıldı son 10 senede. Binlerce yıllık insanlık değerlerini 10 senede ters yüz ettik. Tabi bunun tek bir sonucu var o da: FELAKET! Bu felakete uğramadan akıllanmayacağız.

  inanılmaz birşey - pathos90

  devletin valisi buna nasıl izin verir. adamlar sınırdan çıkıp mazot alıyorlar, içeri alıyorsun bir de! tamam içeri aldın, adamları tutuklamıyorsun/tutuklatmıyorsun. yahu bir de yükleriyle salıveriyorsun. açık açık suç. açık açık devletin kendi idarecileri kanunu aldatmıştır. bu bir suçtur. oradaki devlet yetkilileri suç işlemiştir.