Uludereli aileler Erdoğan'dan ne istedi?

Uludereli aileler Erdoğan'dan ne istedi?
Uludereli aileler Erdoğan'dan ne istedi?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'nın açılış törenine katıldı. Apronda verilen iftar yemeğine katılan Erdoğan, ardından Uludere'deki hava harekatında hayatını kaybedenlerin aileleriyle bir araya geldi.

İftara hayatını kaybedenlerin yakınlarından Zeki Tosun (Mehmet Tosun’un babası), Sadık Alma (Nadir Alma’nın babası), Emine Ürek (Yüksel Ürek’in annesi), Emek Encü (Erkan Encü’nün annesi), Veli Encü (Serhat Encü’nün kardeşi), Reşit Ant (Adem Ant’ın babası) katıldı.

Erdoğan, iftarın ardından da Uludereli ailelerle özel görüşme yaptı. Aileler daha önce iftara katılmayacaklarını açıkladı ancak BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ’ın devreye girmesiyle aileler iftar konusunda ikna edildi.

FAİLLERİ BULUN

Olayda oğlunu kaybeden Zeki Tosun, gazetecilere, Uludereli aileler olarak bu konuda basın açıklaması düzenleyeceklerini söyledi.  Görüşmede çocuklarının durumunu dile getirdiklerini ifade eden Tosun, "Olayın faillerinin bulunmasını istedik, görüşmeden memnun kaldık. İnşallah Başbakan sorunu çözer. Tazminat konusu gündeme gelmedi. Sadece çocuklarımızın faillerinin bulunmasını istedik. Sayın Başbakan bu konuda açıklama yapar" diye konuştu.

Tosun, söz konusu olayda oğlu Mehmet Ali Tosun'u kaybettiğini aktardı. Veli Encü de görüşmeyle ilgili açıklamanın Uludereli aileler tarafından yapılacağını kaydetti.


  http://www.radikal.com.tr/114364611436463

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Roboski - Ari Zerdüst

  Dün de bu habere aynen sunu yazdim.Aileler kabul etse de Erdoganla iftara oturmayi Kürt halki kabul etmiyecek diye.Erdogan sunu derse ancak ikna oluruz. 'Bu katliami yapmakla cok büyük hatta yaptik.Basta Roboskide yakinlarini kaybedenlerden ve onlarin sahsinda Kürt ve Türkiye halklarinda hükümetim ve devletim adina özür diliyorum.' Eger barista samimi ise bunu söylemek durumda.Yoksa Roboskililerin "onun iftara oturmayiz" hakliligi bosa cikar ki," allah muhafaza."

  FAİLLERİ BULMAK - pispor

  eğer evlerinden kom-lerinden alınıp sırf Kürt oldukları için karakollarda yada yollarda katledilen 17500 katili devlet olan cinayetlerin failleri tek tek bulunup cezalandırılırsa ben inanıyorum ki Roboskide Türk savaş jetlerinin sınır dışı bir operasyon sonuncunda katlettiği 34 Kürt insanında ve bu emri veren kişinin devletin başbakanında faili meçhul cinayetlerden yargılanacağına eminim

  Ne Diyelim - celal103

  Katilinden meded beklemek ezraille gorusmek hangisi uyuyorsa onu dusunun.BDP araci olmus hayirli bir is yapmamis. Ailelere sabir dilerken bu surecle yumusatilan durumu degerledirmekte BDP'ye duser.Yanlis yaptiklarini anladu=iklari zaman gec olmaz insallah.