Uludereliler Meclis önünde eylem yaptı

Uludereliler Meclis önünde eylem yaptı
Uludereliler Meclis önünde eylem yaptı
Uludere'deki olayda hayatını kaybedenlerin aileleri meclis önünde eylem yaptı.

ANKARA - TBMM Dikmen kapısı önünde toplanan aileler, dün TBMM'nin İnsan Hakları İnceleme Komisyonu tarafından kabul edilen Uludere Raporu'na tepki gösterdi. Aileler adına açıklama yapan Veli Encü, 28 Aralık 2011 tarihinde Uludere'deki olayda 34 akrabalarını kaybettiklerini belirterek, acılarının ilk günkü gibi taze olduğunu söyledi.

Raporu eleştiren Encü, " Bugün Kürt sorunun demokratik yollarla çözümüne dair barış sürecinden bahsediliyor. Biz Roboski'li aileler olarak bu süreci tam desteklediğimizi ancak hükümeti ve devlet sorumlularını Roboski katliamıyla yüzleşmeye davet ediyoruz. Barışın yolu Roboski'den geçer" dedi.

Kabul edilen rapor karşısında mücadelelerinden dönmeyeceklerini ve daha güçlü olacaklarını ifade eden Encü, hükümetin bir an önce failleri adalete teslim etmesini istedi.

Kimliklerini yere atan aileler, sık sık "Katil devlet hesap verecek" sloganı attı. Katliamı aklayan rapora isyah eden anneler, kaybettikleri çocuklarının fotoğraflarına sarılarak ağıtlar yaktı.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise 34 canın F16 uçaklarının bombalaması sonucu yaşamını yitirmesinin üzerinden geçen zamanın ardından Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun alt komisyon raporunu üç muhalefet partisinin muhalefetine rağmen kabul ettiğini söyledi. Kaplan, adalet mücadelesi vereceklerini ve mecliste bu işin peşini bırakmayacaklarını kaydetti.  (ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/112706211270625

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ayirim - hüseyinay

  filistinli lere yapilanlari her seferinde dile getiren hukumet [basbakan) kürtlere yüzyillardir yapiyor israil in öldürdügü vatan daslari icin adalet tazminat arayan akp (basbakan) kürtler i kendi emrialtindaki tsk vahsice öldürüyor vuremrini bile kimin verdigini bulamiyor yaziklar olsun.. acik ve net kürtler hicbirzaman vatandasiniz olmadi olmayacak bunu acik ve net belirtiyorsunuz

  katil devlet öylemi - pathos90

  "katil devlet öylemi" yıllarca o katır sırtında bu ülke sınırlarına kaç masum bedeni parçalayacak bomba taşıdınız onu da söyleyin katil devlete. akrabalarınızın taşıdığı uyuşturucu/silah/bomba ile bu ülkede çiçek bahçesi mi yarattılar. bu ülkeye giren o bombalar nereden geliyordu. şeker/çay kaçakçılığı hikayesini size akıl veren bdp'lilere anlatın siz. katil devlet para verdi aldınız ama, şehide gösterilmeyen ilgiyi size bu katil devlet gösterdi buna da eyvallah dediniz. bu konuyla ilgili halk ölüye saygısından sesini çıkarmadı ama susuyoruz diye birşeyleri görmediğimizi de sanmayın.

  analar ağlamasın!! - ATUOYKU

  fazla uzatmayın!, sürece zarar vermeyin!!,iktidar ne diyosa kabul edin!!! beni daha fazla söyltmeyin!!!! ; ne diyelim allah sizlere sabır versin...

  siz öyle diyorsunuz.. - Agér

  siz öyle diyorsunuz ama akpli (partinin isminde adelet kelimesi geçiyor ama o sizin bildiğiniz adelet değil.) komisyon başkanı çıkıp ne dedi benim vicdanım rahat dedi. Şu durumda ya bu beyin vicdandan kastı başka birşey yada bir kesime olan öfkesi ona vidanını rahatlatıyor. ya da bu aileler yanılıyor da katlimada kasıt yok. o zamanda niye akp liler hariç (tabi onlarda istisna muhakkak vardır.) hiç kimse buna inanmıyor. nedeni benim hep te baştan beri düşündüğüm ve söylediğim üzere, sorumlu kişi yada kişiler en üst kademelerden olabilirden ondan.

  Roboski - mohiqan

  Bir devletin kendi vatandaşını bombalarla parçalamak süreti ile katlettiğinin resmidir, roboski; insanlık onurunun ayaklar altına alındığının resmidir, roboski; zalimin kendini aklamak için ahlaksızlığını ört bas etmesinin resmidir...