@idrisemen

Ulus yenileme planı yargıya takıldı

Ulus yenileme planı yargıya takıldı
Ulus yenileme planı yargıya takıldı
Ankara 7. İdare Mahkemesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi'nin bir kısmını 'yenileme alanı' ilan ederek yeni yapılaşmaya açan Ulus Tarihi Kent Merkezi 1/5 bin ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Ankara ’nın Altındağ ilçesine bağlı Ulus tarihi kent merkezinin bir kısmını yenileme alanı ilan ederek yeni yapılaşmaya açan ‘Ulus Tarihi Kent Merkezi 1/ 5 bin ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı’ 6 Ocak 2014 tarihinde askıya çıktı. Yapılan itirazlar sonucunda bir takım değişiklikler yapılan plan 22 Eylül 2014 tarihinde Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Ardından plan 14 Eylül 2014 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.


YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

Planın 'kamu yararına aykırı' olduğunu savunan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi plan hakkında yürütmeyi durdurma ve plan iptali istemiyle dava açtı.

Davanın görüldüğü Ankara 7. İdare Mahkemesi Ulus Tarihi Kent Merkezi 1/5 bin ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi. 

YÜRÜRLÜKTE PLAN KALMADI

Ankara 7. İdare Mahkemesi’nin Ulus Tarihi Kent Merkezi 1/5 bin ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermesi üzerine TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Bu karar ile birlikte, Ulus tarihi kent merkezi için yürürlükte olan Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı bulunmamaktadır. Anılan Koruma Amaçlı Nazım İmar Planları, temelde planlama ve koruma mevzuatına, üst ölçekli plan kararlarına ve kamu yararına aykırı; plan için esas alınan kentsel SİT ve arkeolojik SİT sınırları yanlış; tarihi kent merkezinin geleneksel dokusuna ilişkin izler ve yapılaşmalar uyumsuz; yapılan analizler ve değerlendirmeler ile yetersiz; güncel halihazır olmaksızın hazırlanan teknik sorunlar ile dolu; alan için hükme bağlanan yargı kararlarını görmezden gelen; alan kullanım kararının (ulaşım, kullanım, bölgeleme, yapılaşma kararlarının) alanın ve dokunun sahip olduğu özellikler ile çelişir niteliktedir. Özce bu planlar koruma ilkelerine aykırı olarak, tutarsız, ilkesiz, yıkıcı hazırlanmış, kent merkezinin piyasa mekanizmalarına terkine, kamusal alanların, kent belleğini oluşturan mekansal biçimlenmeyi yok etme tehdididir. Kentimiz ve kamusal alanlarımızın korunması için Odamız kamu adına hukuken meslek alanımızı denetlemeye devam edecek, kamusallıklarımız, tarihi ve kültürel varlıklarımız, değerlerimiz üzerindeki sermayenin talanına, yağmasına karşı mücadeleye devam edecektir."

 


  http://www.radikal.com.tr/134269613426964

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  talan zihniyeti - user986363

  Bir şehri şehir, bir ülkeyi ülke yapan doğal, tarihi ve kültürel değerler vardır. Nasıl bir zihniyet ki herşeyi müteahhit kafasıyla ele alıyor. Vatandaşa nefes alacak yer bırakmadılar. Her tarafı binlarla, alışveriş merkezleriyle doldurdular. Bu talan zihniyeti ülkemiz için tam bir felaket.

  Durdurma kararı he mi? - user833823

  Yargının ayak bağı olarak kabul edildiği bu ülkede durdurma kararları maalesef muhterisleri daha da hırslandırmaktan başka bir şeye yaramıyor. Özellikle söz konusu Gökçek olunca, bir sabah uyandığımızda Ulus Meydanı'nın Yeni Türkiye konseptine uygun şekilde dümdüz edilmiş olduğunu görebiliriz. Kimse de hesap sormaz.

  - momentum

  TMMOB'un kurtardığı Ulus bu kadar olur: Orta yerinde çirkin bir açık alan, arkasında çirkin bir beden terbiyesi binası, karşısında çirkinlerin çirkini 100. yıl çarşısı, arkasında çirkin gümrük binası, Çankırı Caddesine doğru batakhaneler, ucuz oteller, işkembeciler, yerlerde fahişe kartvizitleri, orta yerinde dalga geçer gibi Cumuriyet'in ilk anıtsal binaları... İstemezükçü sol'un, ne olması gerektiğine dair kendi bir fikri var mı? Yoksa sadece tepki mi verebiliyor, her tarafını Melih Gökçek'in doldurduğu küçücük dünyalarından? Geçen biri yazıyordu: 70'li yıllarda Boğaz Köprüsüne karşı çıkan TMMOB'un ne dediklerini topladım diyordu: inanılmaz, ibretlik ve eğlenceli... Buna rağmen entelektüel tiranlıklarını südürüyorlar.

  gökcek sevinmiştir - user507569

  gökcekten ses çıkmadığına göre kesin sevinmiştir.zaten ortaya attığı büyük projelerin çoğunu eline yüzüne bulaştırdı.kuzey ankara projesinde hala evini alamayanlar var.alanlarda en az 50 bin liralık masraf yapıp öyle evlerine oturabiliyor.o ancak alt-üst geçit park yapabilir.