Uluslararası Af Örgütü: Türkiye'ye biber gazı sevkiyatı durdurulsun

Uluslararası Af Örgütü: Türkiye'ye biber gazı sevkiyatı durdurulsun
Uluslararası Af Örgütü: Türkiye'ye biber gazı sevkiyatı durdurulsun
Uluslararası Af Örgütü, Türikye'nin birçok bölgesinde gerçekleştirilen protesto gösterilerine polisin sert müdahalesini protesto etmek için tüm ülkelere 'Türkiye'ye biber gazı, zırhlı araç sevkiyatlarının durdurulması" çağrısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü, Türk hükümeti "protestocuların barışçıl bir şekilde toplanma ve ifade özgürlüğü hakkını güvence altına alana kadar" Türkiye ’ye biber gazı, zırhlı araç ve diğer çevik kuvvet cephane teçhizatı sevkiyatını durdurmaları için tüm ülkelere çağrıda bulundu. 

Uluslararası Af Örgütü açıklamasında, söz konusu çağrının, polisin son üç günde İstanbul ve diğer şehirlerde, bazıları şiddet içeren protestoları dağıtmak için bir kez daha fazla miktarda biber gazı ve tazyikli su kullanmasının üzerine yapıldığı belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner, “Türk polisinin gösterileri bastırmak için ihlale yönelik güç kullanımına dönmesi, bu tarz ölümlerin ve yaralanmaların tekrar yaşanmasını önleyici adımlar atılana kadar bütün ülkelerin Türkiye’ye biber gazı, zırhlı araç ve diğer çevik kuvvet cephane teçhizatı sevkiyatını durdurması ihtiyacının altını çiziyor. Hükümetlere, bir tavır takınarak, Türkiye’ye toplanma özgürlüğüne saygı duyup ihlale yönelik güç kullanımına bir son vermesi için baskı uygulamaları konusunda çağrı yapıyoruz” dedi.