Uluslararası Af Örgütü: Türkiye'ye biber gazı sevkiyatı durdurulsun

Uluslararası Af Örgütü: Türkiye'ye biber gazı sevkiyatı durdurulsun
Uluslararası Af Örgütü: Türkiye'ye biber gazı sevkiyatı durdurulsun
Uluslararası Af Örgütü, Türikye'nin birçok bölgesinde gerçekleştirilen protesto gösterilerine polisin sert müdahalesini protesto etmek için tüm ülkelere 'Türkiye'ye biber gazı, zırhlı araç sevkiyatlarının durdurulması" çağrısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü, Türk hükümeti "protestocuların barışçıl bir şekilde toplanma ve ifade özgürlüğü hakkını güvence altına alana kadar" Türkiye ’ye biber gazı, zırhlı araç ve diğer çevik kuvvet cephane teçhizatı sevkiyatını durdurmaları için tüm ülkelere çağrıda bulundu. 

Uluslararası Af Örgütü açıklamasında, söz konusu çağrının, polisin son üç günde İstanbul ve diğer şehirlerde, bazıları şiddet içeren protestoları dağıtmak için bir kez daha fazla miktarda biber gazı ve tazyikli su kullanmasının üzerine yapıldığı belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner, “Türk polisinin gösterileri bastırmak için ihlale yönelik güç kullanımına dönmesi, bu tarz ölümlerin ve yaralanmaların tekrar yaşanmasını önleyici adımlar atılana kadar bütün ülkelerin Türkiye’ye biber gazı, zırhlı araç ve diğer çevik kuvvet cephane teçhizatı sevkiyatını durdurması ihtiyacının altını çiziyor. Hükümetlere, bir tavır takınarak, Türkiye’ye toplanma özgürlüğüne saygı duyup ihlale yönelik güç kullanımına bir son vermesi için baskı uygulamaları konusunda çağrı yapıyoruz” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/115071311507137

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Emrinizdeler - ibretnüma

  Durdurdukları anda inanıyorum ki yıllarca kokulu büyüleriyle karı-koca arası yapan ninelerden tutun, deterjan ile arkadaş zehirleyen -şaka olsun diye canım yanlış anlaşılmasın- sanayi esnafına kadar geniş bir yelpaze; Gezicileri dağıtmak için seferber olacaklar ve o Brezilyanın cansız gazından çok daha iyisini üreteceklerdir.

  "tank satışı yapmayın" uyarısından önce demokrasiyi kazanmalıyız. - çıkarsız

  vatandaşlarına karşı zararlı maddeleri bu kadar saygısız, aldırmaz, keyfi şekilde kolluk güçlerine kullandırtmak Dünya'da alışılmış bir şey değilmiş, bu uyarıdan anladığımız kadarıyla. Bu durumda Türkiye hükümeti darbe koşullarını yaşayan ülkelerden daha vahşi olarak yorumlanıyor.

  Eyyy af örgütü !!! - citizen

  Olacak şey mi. Eğer biber gazı kullanamayacak olursa kahraman polisimizin hali nice olur çapulcular karşısında. Siz de hükümetin devrilmesini mi istiyorsunuz nedir."eyyy af örgütü" söyleyin hangi sermaye konuşturdu sizi böyle....

  Büyük Türkiye kendi gazını kendi üretir! - sabriyy

  Yarın kendi gazımızı kendimiz üretmeye başlarız, Erdoğan da bununla övünmeye başlar: "Çok değil daha iki sene önce polisimizi savunmada kullandığımız bazı malzemeleri dışarıdan alıyorduk. Bugün bakın, Türkiye dünyanın birçok ülkesine biber gazı ihraç eder, bundan para kazanır duruma geldi. Ama istemezükçü zihniyet, Türkiye'nin para kazanmasını, büyümesini istemeyen CeHaPe zihniyeti buna karşı çıkıyor!"

  ULUSLAR ARASI AF ÖRGÜTÜNE - pispor

  Ben Türkiyeli bir vatandaş olarak Türkiye başbakanının İstanbul valisini ve Emniyet amirinin vatandaşların demokratik hak ve talepleri için yaptıkları yürüyüş ve gösterilerde polise emir ve talimat verilerek göstericilere karşı aşırı güç kullanıldığı ve polisin vatandaşlara çok kötü muamele yaptığına tanık olduğum için sizin bu konuda hassasiyet göstermenizi ve bu ülkeye biber gazı ve alet araç satışı yapan ülke yönetimlerine baskı yapılarak satışın durdurulmasını talep ediyorum

  yetmez - pispor

  Türk devletine baskı yapılması gerek başında başbakanına baskı yapılması gerek çünkü polise emir ve talimatları kendisinin verdiğini bizzat itiraf etmiştir

  - - interstellar5555

  o zaman direkt katlederler