Uluslararası Af Örgütü'nden ODTÜ çağrısı

Uluslararası Af Örgütü'nden ODTÜ çağrısı
Uluslararası Af Örgütü'nden ODTÜ çağrısı
Uluslararası Af Örgütü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampusünde yapılacak yolu protesto eden göstericilerin protesto hakkına saygı duyulması ve aşırı güç kullanılmamasının güvence altına alınması çağırısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü'nden yapılan yazılı açıklamada, polisin, 18, 21 ve 26 Ekim'de yol inşasının parçası olarak 3 bin ağacın kesilmesini protesto ettiğini söyleyen öğrencilere, akademisyenlere ve yerel sakinlere karşı aşırı güç kullandığı ileri sürüldü.

Açıklamada, 18 Ekim gecesi, yol çalışmalarının başladığı sırada ODTÜ'den bir akademisyenin, Uluslararası Af Örgütüne, polisin göz yaşartıcı gaz kullanarak 20 göstericiye müdalede bulunduğunu bildirdiği belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Uluslararası Af Örgütü, Türkiye yetkililerine, ODTÜ protestocularının barışçıl protesto hakkına saygı duyulmasını ve kolluk kuvvetleri yetkililerinin protestoculara yönelik gereksiz ya da aşırı güç kullanmamasını güvence altına alması çağrısında bulunuyor. Polisin gerçekleştirdiği iddia edilen hak ihlalleri soruşturulmalı ve sorumlular en kısa zamanda adalet önüne çıkarılmalıdır."


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  ODTÜ

  ,

  Protesto

  ,

  İddia

  ,

  adalet

  ,

  Karşı

  http://www.radikal.com.tr/115842711584273

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yazık - likapa

  bu mu haber şimdi allah aşkına.uluslararası af örgütü ve ona benzer örgütlerin nasıl siyasi kurumlar olduğunu bilmez miyiz? onlar kim de türkiyede yapılacak bir yol için görüş bildiriyorlar.türkiye kendi işini nasıl yapacağını bilmiyor mu? gezici güruh da kesin ümitlenmiştir o açıklamadan.hani gelir belki hükümeti tokatlar af örgütü de; 'bu vatanperver hiç bir ideolojisi olmayan, derdi sadece yeşil ve ağaç olan bu gençlere bi daha dokunduğunu, gaz sıktığını görmeyeceğim' diye azarlar.sizi sokaklara sürenler savunamıyor mu ki taaa af örgütünden medet umar hale geldiniz, yazık!

  Ozgurluk celiskileri - semapost

  Sonunda turbani meclise soktu diye gobek atarcasina ozgurluk diye laf ebeligi yapan duran akp ve comezleri, kendilerinden farkli hic kimse ve hic bir kurulusa en ufak ne ozgurluk ne hak tanimadan kasip kavuruyor. Iste kanitlara bir ek daha.

  Savaşçıl, savaşçıl - Dedemkorkut

  Uluslararsı Af Örgütü Türkiye'ye bir gözlemci mi göndermiş? Neler olup bitiğini tam olarak biliyor muymuş? Eğer ODTÜ, Taksim ve bağlantılı gösteriler, uluslararası af örgütüne göre "barışçıl gösteriler" ise başka sözüm yok! Çünkü bu anlayışla, "savaşçıl gösteri" tarif edilemez.