Uluslararası Af Örgütü'nden Onur Kılıç için acil eylem çağrısı

Uluslararası Af Örgütü'nden Onur Kılıç için acil eylem çağrısı
Uluslararası Af Örgütü'nden Onur Kılıç için acil eylem çağrısı

ÖDP PM üyesi Onur Kılıç 13 ŞUbat tarihinden beri tutuklu

Uluslararası Af Örgütü, 'cumhurbaşkanına hakaret' iddiasıyla tutuklanan ÖDP Parti Meclisi üyesi Onur Kılıç için acil eylem kampanyası başlattı.

RADİKAL – ÖDP Parti Meclisi üyesi Onur Kılıç’ın ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla tutuklanmasının ardından Uluslararası Af Örgütü ‘acil eylem’ çağrısı yaptı. Söz konusu suçlamanın TCK’nın 299. Maddesi uyarınca 4 yıla kadar hapisle cezalandırıldığını hatırlatan örgüt, bu madde altındaki kovuşturmaların “ Türkiye ’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmeler tarafından koruma altına alınan ifade özgürlüğü hakkını ihlal ettiğini” vurguladı.

Yetkilileri Onur Kılıç’ı derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmaya çağıran örgüt, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan da Onur Kılıç’ın kovuşturmasına onay vermemesini talep etti. Ayrıca bireylerin fikirlerini barışçıl bir şekilde ifade edebilmeleri için TCK’nın 299. Maddesi altındaki tüm tutuklamaların ve kovuşturmaların sona erdirilmesini istedi.

Uluslararası Af Örgütü ayrıca, ifade özgürlüğünü savunan herkesi, örgütün acil eylem sitesindeki (http://www.acileylem.org.tr/eylem-detay.php?q=215) metni imzalamaya çağırdı.

ÖDP PM üyesi Onur Kılıç 11 Ocak’ta, zorunlu din eğitimine karşı düzenlenen eylemde, ‘Hırsız katil Erdoğan’ sloganı attığı iddiasıyla 12 Şubat’ta gözaltına alınmış, 13 Şubat’ta çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Cumhurbaşkanı'na hakaretten bir tutuklama daha: Suçun işlendiği ortama göre...