Uluslararası Bediüzzaman Sempozyumu

10’uncu Uluslararası Bediüzzaman Konferansı’nda konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Hayatının her anında inandıklarının gereğini yapıp yazıp söylemiştir” dedi. İstanbul İlim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen ve Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda açılışı gerçekleşen sempozyuma Bozdağ’ın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı. Bozdağ, sempozyumdaki konuşmasında Said Nursi’nin büyük bir âlim, büyük bir iman ve dava adamı olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Onun esas davası inandığı gibi yaşamak ve başkalarının da aynı iman ve şuurla yaşamasını temin etmektir. Hem de eserleriyle yerine getirmiştir. Hayatının her anında inandıklarının gereğini yapıp yazıp söylemiştir. İmanından, amelinden, irfanından, davasından, hasılı insanlığından, Müslümanlığından hayatının hiçbir anında taviz vermemiştir. İnandığı gibi yaşadığı için zindandan zindana gönderilmiştir. Nur yayılmasın diye adeta etrafı karanlıklarla örülmüştür. Onun sahip olduğu ilim ve davası bu karanlık duvarları yıkmayı başarmıştır.” 

‘Tüm insanlık bilgiye muhtaç’

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ise, “Kur’an-ı Kerim ‘İçinizden bir grup bulunsun, emr-i bil maruf nehyi anil münker yapsın’ diyerek adeta risalet görevini ümmetin topyekûn vicdanına bırakmıştır. Bu anlamıyla peygamberî misyon her daim hem ümmet hem de insanlık için müminler üzerinde en önemli vazifelerdendir. Bugün başta Müslüman coğrafyası olmak üzere tüm insanlık vahiyle teşkil edilen bilgiye ve hikmete muhtaç durumdadır” diye konuştu.