Uluslararası çeteye darbe

Bulgar ve Türk polisinin ortaklaşa yaptığı operasyonla ortaya çıkarılan uluslararası organ mafyası soruşturması sürüyor. Bulgaristan'ın Şumnu kentinden fakir gençleri Türkiye'ye getirerek böbreklerini 3 bin dolar karşılığı sattığı öne sürülen organ mafyasının Bulgar kadın elebaşı Anelya Jekova, çetenin Türk bağlantılarının adlarını verdi.
Haber: Lütfü KarakaŞ / Arşivi
Kemal Özgüler / Arşivi

ŞUMNU - Bulgar ve Türk polisinin ortaklaşa yaptığı operasyonla ortaya çıkarılan uluslararası organ mafyası soruşturması sürüyor. Bulgaristan'ın Şumnu kentinden fakir gençleri Türkiye'ye getirerek böbreklerini 3 bin dolar karşılığı sattığı öne sürülen organ mafyasının Bulgar kadın elebaşı Anelya Jekova, çetenin Türk bağlantılarının adlarını verdi. Türk polisi de İstanbul'da operasyon başlattı.
8 Mart'ta, Türk ve Bulgar polisinin iki ülkede eşzamanlı başlattığı operasyonda önce para karşılığı böbrekleri alınan Bulgar gençleri tespit edildi. Martin Hiristov ile Stefan Aleksandrov, muayene için Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Kurum Başkanı Dr. Vlademir Vladev, "Ameliyatlar uzman bir ekip tarafından yapılmış. Her iki hastanın da sol böbreği alındıktan sonra estetik ameliyat ipliği kullanılmış. Bu gençlerin kalan tek böbrekleri çok iyi çalışıyor" dedi.
Öte yandan gözaltındaki çete lideri Jekova'nın altı gündür sorgusunun sürdüğü belirtildi. Şumnu Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanan Jekova ve yardımcıları Yasen Yankov'la Martin Vasilev' den edinilen bilgiler Türk polisine de aktarıldı. Bulgaristan'dan getirilen gençleri İstanbul'da özel bir hastanede ameliyat ettikleri ileri sürülen Türk ekibine yönelik soruşturma da devam ediyor.
Çete lideri Jekova ifadesinde, "Paraya ihtiyaçları olduğu için kendi istekleriyle tek böbreklerini verdiler. Bunu imzalarıyla da teyit ettiler. Ben sadece bu işte aracı oldum" dedi. Jekova'nın yedi yaşındaki üvey kızı Debura'nın da bir böbreğini sattığı belirlendi. Yankov ve Vasilev'in ise böbrek verecek gençleri Türkiye'ye otomobilleriyle getirdikleri anlaşıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7407517407510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.