Uluslararası dayanışma

Tüzüğünde anadilde öğrenimi savunduğu için Eğitim-Sen'e açılan kapatma davası bugün başlıyor. 26 milyon üyeli 'Eğitim Enternasyonali', Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a çağrıda bulundu: Dava geri çekilsin.

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı'nın uyum yasaları yürürlüğe girmeden önceki girişimi ve Ankara Valiliği'nin verdiği talimatla tüzüğünde
'anadilde öğrenim hakkını savunduğu' gerekçesiyle Eğitim-Sen'in kapatılması istemiyle açılan davaya bugün başlanacak. İki gündür davaya tepki olarak oturma eylemi gerçekleştiren ve dünyada 26 milyon eğitim emekçisini kapsayan Eğitim Enternasyonali'nin desteğini de alan Eğitim-Sen, binlerce üyesiyle bugün Ankara Adliyesi önünde olacak ve davanın geri çekilmesini isteyecek.
Sendika 'ret' istiyor
İki yıl önce, aynı tüzük nedeniyle savcılığın takipsizlik kararı vermesine, Çalışma Bakanlığı'nın ise tüzüğü onaylamasına karşılık, Eğitim-Sen'e bu kez Genelkurmay Başkanlığı'nın girişimi üzerine açılan kapatma davasında ilk duruşma, bugün Ankara 2. İş Mahkemesi'nde yapılacak.
Eğitim-Sen avukatları duruşmada açılan davanın Türkiye'nin AB üyeliği ve demokratikleşme yolunda attığı adımlarla (anadilde TV yayını, Kürtçe öğretim kursları açılması) çeliştiğini ileri sürerek esastan reddini isteyecek. Mahkemenin önünde ise birden çok karar seçeneği bulunuyor. Dava konusu tüzük maddesinin düzeltilmesi için davalı sendikaya iki aylık süre verme olasılığı bulunan davada bir diğer seçenek, mahkemenin görevsizlik kararı vererek dosyayı asliye hukuk mahkemesine göndermesi olabilecek. Mahkemenin ilk duruşmada söz konusu tüzük maddesinin uluslararası sözleşmeler dikkate alındığında suç oluşturmadığı gerekçesini de kullanarak
davayı reddetmesi de seçenekler arasında sayılırken, yargıç, davayı kabul edip, eksik kalan işlemleri tamamlamak için duruşmayı ileri bir tarihe erteleyebilecek.
Kapatma davasını siyasi amaçlı bulan 250 bin üyeli EğitimSen'in davayı protesto amacıyla önceki gün Milli Müdafaa Caddesi'nde başlattığı oturma eylemi dün de Yüksel Caddesi'nde sürdürüldü. 'Eğitim-Sen'i kapattırmayacağız' yazılı siyah ve sarı önlükler giyen, pazar gecesi battaniyelere sarılıp, kartonlar üzerine sabahlayan grup dün de gün boyu protestolarını sürdürdü.
Eylemci gruba destek ziyaretleri yapanlar arasına Diyarbakır'ın SHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Hakkâri Belediye Başkanı Metin Tekçe de yer aldı. Protestocular dün, polis kontrolünde Kızılay meydanında bildiri dağıttı. Eğitim-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Ali Berberoğlu, yaptıklarının 'meşru müdafaa' olduğunu söylerken, gruptakiler sık sık 'Eğitim-Sen kapatılamaz', 'Anadilde eğitim engellenemez',
'Emekçiye değil, çetelere barikat' sloganları attı. Adana'da da Eğitim-Sen üyeleri oturma eylemi yaptı. Sendikanın Adana Şubesi önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik bir grup, sloganlar atarak İnönü Parkı'na yürüdü. Burada bir açıklama yapan şube başkanı Halil Kara, sendikanın kapatılmasıyla ilgili davanın hukuki olmaktan çok siyasi nitelikli olduğunu savundu. Genelkurmay Başkanlığı'nın talimatıyla davanın açıldığını iddia eden Kara, "Sendikamızın tüzük ile ilgili muhatabı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'dır. Bakanlık tüzüğümüzü yasalara uygun olarak onaylamış ve sendikamıza göndermiştir. Bakanlığı bu imzasının arkasında durmaya çağırıyoruz" dedi. Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı. Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer de davadan sorumlu gösterdiği AKP'ye yüklenerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a şöyle seslendi: "Bizim arkadaşlarımız ağaçların altında oturuyorlar; onlar orada düğün yapıp demokrasi söylemlerinde bulunuyorlar. Bekleyin bizim düğünümüz de yarın başlıyor."
Eğitim-Sen'in protesto eylemi ise bugün, duruşma nedeniyle zirve noktasına taşınacak, diğer illerden gelecek binlerce öğretmen Ankara'da yürüyecek. Dinçer, sabah 09.00'da illerden gelecek göstericilerin de katılımıyla, Adliye'ye kadar yürüyeceklerini, adliye önünde sürecek eylemin, dava sonrası tüm grupların katılmasıyla Sıhhiye Meydanı'nda sürdürüleceğini söyledi.
Uluslararası destek
Bu arada, kapatılmak istenen Eğitim-Sen'e 162 ülkeden 26 milyon eğitimciyi temsilen 319 öğretmen sendikasının oluşturduğu dünyanın en büyük küresel sendika federasyonu olan Eğitim Enternasyonali'nden de destek geldi. Tüm dünya öğretmenlerini Eğitim-Sen'e destek vermeye davet ederek, acil eylem çağrısında bulunan enternasyonal, Cumhurbaşkanı Sezer, Başbakan Erdoğan, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e birer mektup yazdı ve kapatma davasının derhal geri çekilmesini istedi.