Uluslararası tasarım ödülü Radikal'e

Uluslararası tasarım yarışması Society for News Design (SND) bu yıl 34. kez düzenlendi. 9 bin 262 eserin katılımıyla gerçekleşen yarışmada Radikal gazetesinin ‘Ve o artık yok hükmünde’ ile ‘Yasak elmayı ısırmanın bedeli 1 milyar dolar’ başlıklı sayfa tasarımları, ‘Award of Excellence’ (Mükemmellik Ödülü) kazandı. Radikal Gazetesi Görsel Yönetmeni Sertaç Bala ve ekibi 2010 ve 2011 yıllarında da yarışmadan Award of Excellence (Mükemmellik Ödülü) almaya hak kazanmıştı. Yarışma 7 ülkeden 22 jüri katılımıyla gerçekleşti. Ödül kazanan eser sayısı 717 oldu. Dünyanın önde gelen yayınlarından Los Angeles Times 92, The Washington Post 38, The New York Times ise 28 ödüle layık görüldü. En İyi Gazete Tasarımı ödüllerini İsveç’ten Dagens Nyheter, Almanya’dan Die Zeit, Kanada’dan The Grid, Almanya’dan Welt am Sonntag ve Danimarka’dan Politiken aldı.
SND, grafik tasarım, görsellik, web tasarımı ve bilgi grafikleri üzerine medya sektöründe çalışan profesyonellere yönelik bir kurum. ABD’de 1979’da kurulan ve kâr amacı gütmeyen derneğin dünya genelinde 1500 üyesi var. Syracuse Üniversitesi ile En İyi Gazete Tasarımı yarışması düzenleyen SND eğitim çalışmaları, sergi ve seminerleriyle de tanınıyor.
Bir ödül de Halkevleri’nden
Öte yandan Halkevleri’nin 81. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Halkın Hakları Ödülleri’nin üçüncüsü de sahiplerini buldu. Eğitim dalında Radikal gazetesi muhabiri Umay Aktaş Salman öldül aldı. Salman, basın dalında ‘yaptığı haberlerle eğitim hakkı mücadelesine katkıda bulunduğu, yaşanan sorunları ortaya çıkardığı’ için ödüle layık görüldü. Ödülü, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Funda Başaran, Salman adına Radikal gazetesi muhabiri Mehmet Bilber’e verdi. Basın dalında ise Cumhuriyet gazetesi muhabiri Sinan Tartanoğlu, İklim Öngel, Kanal D’den İrfan Değirmenci de ödül aldı.