Uluslararası toplum tek ses: Operasyon değil diyalog istiyoruz

Türkiye'ye itidal çağrısı yapan uluslararası toplum PKK sorununun çözümü için Ankara'nın Bağdat'la diyalog içerisine girmesini istedi

İSTANBUL - Hakkari'de 12 askerin şehit edilmesi, dünyanın gözünü bir kez daha günlerdir sınır ötesi operasyonu tartışan Türkiye'ye çevrildi. Uluslararası toplum, sınır ötesi operasyona ilişkin endişelerini dile getirirken sorunun diyalog yöntemiyle çözülmesi için çağrı yaptı.

ABD: Önce istihbarat: ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Türkiye'nin Irak topraklarında büyük boyutlu bir askeri harekata girişmeden önce PKK’lı teröristlerin tam yerine ilişkin istihbarat elde etmesi gerektiğini söyledi. Gates, Türkiye’den Irak’a büyük boyutlu bir askeri güç göndermeyeceği yönünde garanti alıp almadığı sorusuna "Hayır" yanıtını verdi.

AB'den kınama: Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Hakkari’deki saldırıyı şiddetle kınayarak terörle mücadelede Irak ve Türkiye’nin işbirliği yapması çağrısında bulundu. Rehn, 'AB’nin terörizmle mücadelesinde Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu' vurguladı.

Britanya 'diyalog' dedi: Britanya Başbakanı Gordon Brown, Hakkari saldırısını kınadı, Türkiye’ye de itidal çağrısında bulundu. Brown’ın sözcüsü Michael Ellam, Britanya'nın tavrının, "Türk hükümetinin Irak hükümeti ile diyalog yoluyla çözüm bulmaya devam etmesini teşvik etmek" olduğunu belirtti.

Almanya: İstikraszılık engellenmeli: Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, 12 Türk askerinin öldürülmesini büyük üzüntüyle karşıladığını söyledi. Steinmeier, "Bu yeni provokasyonun bölgede şiddetin bir yay gibi hareketlenmesine engel olmak gerekir. Bu zor durumda Türk hükümetine sağduyuyla hareket etmesi ve bu şekilde bölgede tehlikeli bir istikrarsızlığı engellemesi için sesleniyorum" dedi.

Belçika endişeli: Belçika Savunma Bakanı Andre Flahaut, Türk ordusunun Irak’ın kuzeyine girme olasılığından ve Türkiye-Irak sınırındaki gelişmelerden 'endişe duyduğunu' söyledi.

İtalya operasyon istimiyor: İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D’Alema, Türkiye’nin Kuzuy Irak’ta geniş çaplı bir askeri operasyona yönelme seçeneğinden uzak durmasını temenni ettiklerini söyledi. D’Alema, sorunun Türkiye ve Irak arasında işbirliği ile çözümlenmesinden yana olduğunu belirtti.

Norveç 'normal çözüm' istiyor: Norveç'in Ankara Büyükelçisi Cecılıe Landsverk, “Umarız ki bu sorun normal olarak çözülür ve herhangi bir sınır ötesi harekat yapılmaz” dedi.

Ürdün: Şiddet sona ermeli: Ürdün Hükümet sözcüsü Nasır Cevdet, "Bölgede devam eden hadiselerden çok endişe duyuyor ve şiddetin sona ermesini diliyoruz" dedi. Sözcü, "Tarafları ılımlı davranmaya ve bu tehlikeli gelişmelere diyalog yoluyla çözüm bulmaya davet ederiz" diye konuştu.

NATO'dan başsağlığı mesajı: NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Hakkari’deki terörist saldırıları ve 12 askerin teröristler tarafından şehit edilmesini kınadı. İttifak ve müttefikler adına bir açıklama yapan Jaap de Hoop Scheffer, şehit ailelerine de başsağlığı diledi. (Radikal)