Uluslarası Af Örgütü'nden Gezi Parkı açıklaması: Polisler yargılanmalı

Uluslarası Af Örgütü'nden Gezi Parkı açıklaması: Polisler yargılanmalı
Uluslarası Af Örgütü'nden Gezi Parkı açıklaması: Polisler yargılanmalı
Uluslararası Af Örgütü Gezi Parkı'ndaki gösterilerde polisin biber gazlı müdahalesini kınayan bir açıklama yayınladı.

Radikal.com.tr -  Uluslararası Af Örgütü, Taksim Gezi Parkı 'ndaki barışçıl göstericilere karşı aşırı güç kullanılmasını kınadı. Yapılan açıklama şöyle:

Uluslararası Af Örgütü, Taksim Gezi Parkı ’ndaki barışçıl göstericilere yönelik, biber gazı ve aşırı güç kullanılması ile ilgili kaygı duymaktadır. En az bir gösterici ciddi şekilde yaralanmış ve ameliyata alınmıştır.

Taksim'deki Gezi Parkı, bölgede yapılan geniş çaplı yenileme çalışmaları kapsamında bir alışveriş merkezi inşa edilmesi için yıkımla karşı karşıya. Son iki gündür bu uygulamaya karşı çıkan düzinelerce gösterici parkta çadır kurmuştu. 30 Mayıs sabahı çok erken saatlerde, polis çadırları yerle bir etti ve göstericileri dağıtmak için biber gazı kullandı. 23 yaşında bir gösterici biber gazı kullanılması sebebiyle ciddi şekilde yaralandı, bir ağaca tutunmak isterken polis tarafından tekmelendi ve darp edildi.

Bir toplantıyı dağıtma kararı, her zaman başvurulacak en son yöntem olmalı, gereklilik ve orantılılık ilkeleri ile bağdaşmalıdır. Uluslararası standartlar polisin toplantıları dağıtırken güç kullanmamasını ya da bu uygulanabilir değilse, güç kullanımını minimum gereklilikle sınırlandırmasını gerektirmektedir. Uluslararası Af Örgütü, yetkilileri, Taksim Gezi Parkı’nda aşırı ve gereksiz güç kullanıldığı iddialarını hızlı, bağımsız ve tarafsız bir şekilde soruşturmaya ve keyfi güç kullanımından sorumlu emniyet görevlilerinin yargılanmasını sağlamaya çağırmaktadır. Uluslararası Af Örgütü ayrıca, yetkililerden, göstericilerin barışçıl toplanma ve ifade özgürlüğü haklarını güvence altına almalarını talep etmektedir.


  http://www.radikal.com.tr/1135728113572815

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Amerika,Fransa avrupalılar ortadoğuyu kan gölüne çevirirken iyi!! - yakamoz42

  Amerika,Fransa, avrupalılar ortadoğuyu kan gölüne çevirirken iyi!!Polis bir kere kendi kafasından görev yapmaz,verilen emri yapar.Süper güçler dünyayı kan gölüne çevirirken bu af örgütü ne iş yapar??

  insaf Allah aşkına, - TheSellimmo

  kimse demiyor ki polis değil emri veren kimse onun yargılanması gerekiyor. arkadaslar okadar polis kafasına gore mi gaz sıkıp millete bunları yapıyor, müdürü valisi kim varsa soruşturma aç, gidip her olayda gariban polislere çat, iyi vallahi. her zaman güçlü haklı, güçsüz suçlu, git yine garibana vur, ne anladım bu işten. sorumlu kimse gidin ona çatın,,,

  Fethullahın polisleri - Adnan Sertel

  Eskiden Türk askerinin ve Türk polisinin bir saygınlığı vardı, Fethullah yapılanması orduyu ve polisi ele geçirdikten sonra bu polislerin neden bu kadar canice halka saldırdığını anlamamak imkansız. Fethullahın kuklası Erdoğanın kankası Necdet Tayyibe ÖZEL paşa Türk ordusunu kabile ordusu durumuna düşürdü. Polisliğe giriş sınavlarının soruları on yıldır Fethullah Efendinin Merkezlerinde hazırlanıyor ve kendi polis ordusuna dağıtılıyor. Hal böyleyken bu ülke ancak top yekün bir halk ayaklanması veya iç savaşla bunlardan kurtarılabilir.

  insan olmak - mustafasert

  önce insan olunur, sonra polis, savcı, devlet adamı. İnsanlığın sıfırların başındaki birdir. insanlığını kaybedersen herşeyini kaybedersin.

  Tek Yumruk! - Kayzer1420

  Türkiye'de pek çok haksız,adaletsiz olay yaşandı.Bunlara tepki olarak yürüyüş , basın açıklaması gibi tepkiler gösterildi fakat;bu yaşananlara tepki gösterenler sadece canı yananlar olunca yani yapılan halk drenişi kozmopolit olmayınca her seferinde devede kulak kalıp haksızlığa uğrayanların sesleri kesildi geri plana itildi.''Gezi Parkı Derenişi'' daha farklı bir boyut aldı.Destek verenlere bakar mısın:Osman Pamukoğlu,Sırrı Süreyya Önder,Gürsel Tekin,''Galatasaray Tekyumruk'' ,''Fenerbahçe 12 Adam'' ,''BJK Çarşı '' taraftar grubupları vede pek çok sanatçı.Bu saydığım kişi/kişiler ve grup/gruplar normlade her platformda birbirine zıt giden, birbirlerine hakaretler savuranlardır.Bu kadar zıtlığı bir araya getirip 'Tek Yumruk'' olunursa eminim AKP ve onun gibi emperyalist uşaklar vede kapitalist güruhlar lağvedilecektir.

  bu polisler neyin kafasını yaşıyorlar - user1077380

  bu ne perhiz bu ne nefret bu ne öfkedir.resimdeki polis kendini o kadar kaptırmış ki gaz bombası atığını unutmuş sanki elinde keleş var ve üzerine gelen düşmanlar var onları vurup indirecekmiş gibi insanların canı bu kadar ucuz mu bu polisler neyin kafasını yaşıyorlar ...

  Bu Nasil Bir Nefrettir! - user1107643

  Bu gencecik insanlar, fotograftaki polise napmislar da bu kadar kin ve nefretle pencereden sarkip elindeki o seyi acimazsizca o insanlara dogrultabiliyor. Ve dahasi, bir tane üst düzey yönetici de cikip bu polise haddine bildireceklerini söylemiyor. Söylemeyin bakalim söylemeyin. Kendi insaniniza karsi gösterdiginiz ve kin ve nefret eninde sonunda size geri dönecektir. O zaman ne yapacaksiniz bakalim!