Ümit gitti, Uludağ değişmeye başladı

Yılda 800 bin kişiyi ağırlayan Uludağ, nihayet sürekli bir sivil savunma timine kavuşuyor. Ancak helikopter, pist polisi, koordinasyon gibi sorunlar hâlâ duruyor

BURSA/İSTANBUL - Uludağ sömestr tatiliyle birlikte cıvıl cıvıl. Otellerdeki doluluk oranı yüzde 80’e ulaştı. Bayram ve yılbaşında hayal kırıklığına uğrayan işletmeler memnun. Yoğunluk nedeniyle dağda jandarma ekip sayısı artırıldı. Arama ve kurtarma timleri de dağda 24 saat boyunca hazır bekletiliyor. Günübirlikçilerle birlikte, dağa her gün 30 bin kişi akıyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Türkiye’nin Davos’u olacak dediği dağın sadece dokuz gün önce 21 yaşındaki Ümit Özgen’in trajik ölümüne sahne olduğuna inanmak zor. Uludağ’da 2. Bölge’de bir otele yerleşen Özgen, 19 Ocak günü öğlen saatlerinde, Maden Pisti’nde kayarken bastıran siste kayboldu. 11 saat sonunda oteline 4 kilometre mesafede bulundu. 14 saat sonra oteller bölgesine indirilebildi. Ambulansla Bursa’ya götürülürken yolda öldü.
Başka bir deyişle, Ümit, öğle vakti, telesiyejle ‘Taksim-Karaköy’ arası kadar bir mesafe çıkıp (3.2 kilometre) kaymaya başladı. Siste yönünü yitirdi. Gece ‘Sirkeci’ civarında donmak üzereyken bulundu. 

Geceliği 250 lira
Uludağ, 16 otel ve 16 misafirhanesiyle yılda yaklaşık 800 bin kişiyi ağırlıyor. Dağda bir gecelik konaklama bedeli, 110-250 lira arasında değişiyor. Burası, hâlâ Türkiye’de ‘kayak’ denilince akla gelen ilk yer.  Radikal, Ümit Özgen’in ölümüyle su yüzüne vuran problemleri araştırdı. (dha, Radikal)