@idrisemen

Ümit Kurt'un babası: İki elim katillerin yakasında olacak

Ümit Kurt'un babası: İki elim katillerin yakasında olacak
Ümit Kurt'un babası: İki elim katillerin yakasında olacak
Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde 6 Ocak tarihinde bir akrep aracından atıldığı iddia edilen ve kalbine isabet eden tek kurşunla hayatını kaybeden 14 yaşındaki Ümit Kurt'un babası, "Her iki dünyada da iki elim katillerinin yakasında olacak" dedi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

CİZRE - Cizre'den üst üste acı haberler geliyor. Daha 14 yaşındaki Ümit Kurt'un 6 Ocak'taki ölümünün üzerinden 10 gün geçmeden dün de 12 yaşındaki Nihat Kazanhan açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi. Cizre'nin kurşunlara hedef olan çocukları geride acılı anne babalarını bırakıp gidiyor.
Kazanhan'ın dünkü ölümünden hemen önce Cudi Mahallesi’nde hendekler kapatılırken Ziraat Sokak’ta polis kurşunuyla öldürüldüğü iddia edilen Ümit Kurt’un babası Abdullah Kurt'la görüşmüştük. Oğlunun ölümünün aydınlatılmasını isteyen baba Kurt, "Benim oğlum harçlığını çıkartmak için 20 liraya çalışıyordu. Kimseye bir zararı dokunmadı. Ekmek parası için çalışırken kalbinden vurularak öldürüldü. Faillerin bulunmasını istiyorum’ dedi.

Cizre'de 12 yaşındaki çocuk öldürüldü

‘20 LİRA YEVMİYE ALIYORDU’

Vurulduktan sonra Ümit’in yaklaşık yarım saat olay yerinde kan kaybettiğini belirten baba Kurt, "Olayın yaşandığı gün Antalya’dan yeni dönmüştüm. Bir akrabam beni telefonla arayıp Ümit’in çatışmada yaralandığını ve hastaneye kaldırıldığını bildirdi. Apar topar gittik. Biz gidene kadar hayatını kaybetmişti. Oğlumun yüzünü morgda gördüm. Görgü tanıklarıyla konuştum. Çatışmanın yaşandığı sokakta oğlum bir boya ustasının yanında çıraklık yapıyordu. Günlük 20 lira alıyordu. Sokak sakinken Ümit ustasından izin alarak tuvalete gitmek istemiş ve inşaattan sokağa çıkmış. Sokağa çıkar çıkmaz kurşun kalbine isabet etmiş. Oğlum vurulurken sokakta zırhlı araçlar dışında kimse yoktu. Onlar vurmadıysa kim vurdu?" dedi.

ELBİSELERİ KAYIP
Oğlu için açılan soruşturma dosyasına konulan gizlilik kararını eleştiren baba Kurt sözlerine şu şekilde devam etti: "hastanede oğlumun ölümüyle ilgili yetkililerden bilgi almak istedim. Ancak kimse benimle konuşmadı. Oğlumun elbiselerini almak istedim. Ancak elbiseler kaybolmuştu. Elbiselere ne olduğunu bilmiyorum. Olay sonrasında savcıyla görüştüm. Savcıya oğlumun katilinin devlet olduğunu söyledim. Ancak olay aydınlatılacağına soruşturma dosyası için gizlilik kararı alındı. Gizlilik kararının alınması, faillerin aklanacağı anlamına geliyor. Benim oğlum harçlığını çıkartmak için 20 liraya çalışıyordu. Kimseye bir zararı dokunmadı. Ekmek parası için çalışırken kalbinden vurularak öldürüldü. Her iki dünyada da iki elim katillerinin iki yakasında olacak."

Anne: Ölen bütün çocuklar benim yavrum
Oğlunu öldürenleri affetmeyeceğini söyleyen anne Nafiye Kurt da şunları söyledi: "Babası çalışamadığı için Ümit ona yardım amaçlı üç gün önce işe başladı. Oğluma nasıl kıydılar anlamıyorum. Benim oğlum yoksulluk içinde büyüdü. Kimseye bir zararı dokunmamıştı. Eylemlere bile katılmıyordu. Bu olaylarda ölen bütün çocuklar benim yavrumdur. Bir anne olarak oğlumun katillerinin bulunmasını istiyorum."