Ümit Sayın 'gizli oturum'dan sonra avukatsız kaldı

İSTANBUL - Birinci Ergenekon davasının geçen haftalarda görülen ‘gizli oturumu’nda bazı itiraflarda bulunarak, darbe girişimlerinden komutanların haberdar olduğunu söyleyen tutuklu sanık Ümit Sayın’ın avukatı, görevini bıraktı. Avukat Mehmet Aytekin “Gizli tanık olduğuna göre Ümit Sayın’ın artık avukatlığa ihtiyacı yok. Sayın’ın avukatlığını üstlenme görevimden istifa ediyorum” dedi.

‘Akli melekelerini yitirdi’
Silivri Cezaevi’ndeki 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün 128’incisi görülen duruşmada söz alan tutuklu sanıklarından Doç. Dr. Ümit Sayın’ın avukatı Mehmet Aytekin Sayın’ı savunma görevinden istifa etti. Sayın için “’Akli melekelerini yitirmiş biridir”’ ifadesini kullanan avukat Aytekin, “Gizli tanık olduğuna göre Ümit Sayın’ın artık avukatlığa ihtiyacı yok. Sayın’ın avukatlığını üstlenme görevimden istifa ediyorum” dedi. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün’ün ‘’Öyleyse şu ana kadar neden gerekeni yapmadınız?’’ sorusuna Aytekin, “Ümit Sayın bana mayıs ayında savcıya verdiği ifadesi diye bir sayfa verdi. Ben de baktım o ifadede bir şey yoktu. Gizli tanık olduğunu burada 7 Aralık’ta söyledi” diye cevap verdi. Avukatın istifası kendisine sorulan Sayın, ‘’Çekilmek istiyorsa çekilsin. Bana barodan başka bir avukat verilsin’’ dedi. Sayın’ın duruşma yerindeki yerinin değiştiği görüldü. Daha önce Ergenekon sanıklarıyla yan yana oturtulan Sayın, bu kez Danıştay sanıklarının oturduğu bölüme alındı. 

Samet Kuşçu örneği
Duruşmada Danıştay saldırısı sanığı Osman Yıldırım’ın çapraz sorgusuna da devam edildi. Yıldırım önceki duruşmalardaki tavrını sürdürdü, sanıklar ya da avukatlar tarafından yöneltilen soruları “Daha önce cevaplamıştım” diye yanıtsız bıraktı.  Yıldırım “Adalete yardımcı olduğum için Samet Kuşçu’nun durumuna düştüm. 20 yıl önceki cezayı yatıyorum” dedi.
Binbaşı Samet Kuşçu, 1958’de Cumhuriyet tarihinde su yüzüne çıkan ilk darbe girişimi olarak görülen ‘dokuz subay olayı’nda ordu içindeki cunta yapılanmasını ihbar eden ve ihtilalci subaylardan öğrendiği isimleri Başbakan Adnan Menderes’e kadar duyuran kişi olarak biliniyor. Yargılamada, amaçları DP hükümetini devirmek olan sekiz subay beraat ederken, onları ihbar eden Binbaşı Kuşçu hüküm giyen tek kişi oldu. (Radikal)