Ümran Menderes: Yassıada'da farklı bir imar hepimizi incitir

Ümran Menderes: Yassıada'da farklı bir imar hepimizi incitir
Ümran Menderes: Yassıada'da farklı bir imar hepimizi incitir
Yassıada'nın imara açılmasını değerlendiren Aydın Menderes'in eşi Ümran Menderes de ada da yaşanan acıların unutulması endişesini taşıyor. Menderes, "farklı bir yapılaşma hepimizi incitir" diyor
Haber: AYÇA ÖRER / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye demokrasi tarihine “Yassıada Duruşmaları” olarak geçen davalara ev sahipliği yapan adanın 2 yılda aşama aşama inşaata açılmasını Adnan Menderes’in gelini Ümran Menderes değerlendirdi.

Yassıada süitleri!

Adanın kendi aile tarihleri içinde de, Türkiye içinde de acı dolu bir geçmişi olduğunu ifade eden Menderes, müze olarak kullanılabilecek alanların eğlence merkezine dönüştürülmesinin kendileri için de yaralayıcı olduğunu vurguladı. Menderes şöyle konuştu:  “Bu yaşananlar zaten Türkiye’nin demokrasi ayıbıdır. Şimdi oranın da tamamen turistik hale gelmesi acı verici olur. Aslına uygun şekilde düzenlense, insanlar gelip orada yaşanan acılara tanıklık etseler, bunu hepimiz destekleriz. Hatta müzeyi gezen insanlar için otel de bir ihtiyaç olabilir ama yaşanmışlıkların haricine dokunmak hepimizi incitir.”

'Yassıada'da müze dediler altından rant çıktı'

Yassıada'nın tamamen turistik hale getirilmesine ihtimal vermediğini dile getiren Menderes, "Orası eğlence amaçlı olamaz. Çok acılar çekildi Yassıada’da. Orada yaşanan acılar, üzüntüler anlatılacak gibi değil”dedi.

Yassıada'nın 'idam fermanı' yazıldı