Ümraniye'de olaylı 'kompleks' yıkımı

Ümraniye'de bazı katları fazladan yapılan inşaat halindeki 17 katlı bir kompleksteki yıkım sırasında zabıta görevlileri ile kompleksteki daire sahipleri arasında kavga çıktı.

İSTANBUL - Ümraniye'de bazı katları fazladan yapılan inşaat halindeki 17 katlı bir kompleksteki yıkım sırasında zabıta görevlileri ile kompleksteki daire sahipleri arasında kavga çıktı. Olaylı yıkım İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Yenidoğan Belde Belediyesi'ni de karşı karşıya getirdi. Yenidoğan Belediye Başkan Yardımcısı Mithat Çolak, yıkımın doğru olmadığını söylerken, Büyükşehir, Yenidoğan'ın, ruhsatların iptal kararını dikkate almadığını açıkladı.
Büyükşehir'e bağlı yaklaşık 200 zabıta, 'Panzer' ve 'Akrep' olarak bilinen araçlar desteğindeki 500 jandarmayla sabah saatlerinde 'Gökkuşağı Evleri' olarak da bilinen kompleksin önüne gitti. Görevlileri engellemek isteyen işçiler jandarma tarafından uzaklaştırılarak yıkıma başlandı. Yıkımda bina kullanılamaz hale getirilirken bazı daire sahiplerinin zabıtayı taşlaması üzerine yaşanan arbedede yaralananlar oldu. Ayrıca Yenidoğan Belediyesi'ne giden bir grup, taş attıkları belediye binası ile belediye başkanının makam aracının camlarını kırdı.
Yenidoğan Belediye Başkan Yardımcısı Çolak, binanın ruhsatı ve kat irtifakının olduğunu, yıkımdan kendilerinin haberdar edilmediğini söyledi. Büyükşehir ise 29 Eylül 2006'da Yenidoğan Belediyesi'ni uyardıklarını, ayrıca bazı katları kaçak olan kompleksin, encümen kararı gereğince yıkıldığını bildirdi.