Umuda yolculuktan kalan üzücü emanet

Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

AYDIN - Didim’den kaçak olarak Yunan adalarına geçmek isterken boğulan veya yakalanan kaçakların kullandıkları kano, bot, yat ve sürat tekneleri Didim Su Sporları Derneği Başkanı Haydar Çaylak’a emanet.
Aydın’ın Didim ilçesinden son iki yılda, 6 mil uzaklıktaki Bulamaç (Farmakosi), Eşik (Gaydaros) ve Leros adalarına geçmek için kano, zodyak bot, ahşap tekne, motor yat ve sürat tekneleriyle denize açılan ve boğularak yaşamını yitiren kaçakların sayısının 60’ı geçtiği, yakalanan kaçak sayısının ise 3 bini aştığı belirtildi. Jandarma ve emniyet güçlerinin yaptığı operasyonlarda son iki yıl içerisinde yüz binlerce lira değerindeki 55 deniz aracı, iki kamyon, sekiz minibüs, bir otobüs ve 16 binek otomobil ele geçirildi. Aralarında iki metrelik botların yanı sıra 25 metrelik lüks motoryatlar da bulunan araçlar, Didim Su Sporları Derneği Başkanı Haydar Çaylak’a Sanayi Sitesi’ndeki Didim Marine Bakım ve Servis Atölyesi’nde yediemin olarak teslim edildi.  Araçların Hazine’ye devri yaklaşık üç yılı alırken, Çaylak, “Geçtiğimiz günlerde batan sürat motorunda yaşamını yitiren yedi kişinin cesetleri gözümün önünden gitmiyor. Bu biraz da hüzünlü emanetçilik” diye konuştu.
 Didim’in yasadışı yolları kullanarak yurtdışına çıkmak isteyen umut tacirlerinin uğrak yeri haline geldiğini belirten Didim Kaymakamı Ali Katırcı da “2008 yılı itibarıyla ilçemizde 1960 kaçak yakalandı” dedi.