Umudun öldüğü deniz: Ege

Umudun öldüğü deniz: Ege
Umudun öldüğü deniz: Ege

Bodrum?un Akyarlar Koyu sahiline dün Yunan adalarına geçmeye çalışan altı kaçağın cesedi vurdu. FOTOĞRAF: YAŞAR ANTER / DHA

MUĞLA - Yoksul dünyadan zengin Avrupa’ya geçişin sınırı olan Ege Denizi, ölüm denizine dönüşüyor. Umuda yolculuğa çıkan kaçaklardan altısının cesedi dün  kıyıya vurdu. Ekim ayında Çanakkale’de 10 kaçağın cesedinin bulunmuştu. 
Bodrum’un Akyarlar Köyü’nün Fener Burnu, Aspat Sahili ve Balmahmut Plajı mevkiilerinde, balıkçıların ve köylülerin ihbarları üzerine, yaklaşık 500’er metre arayla altı erkek cesedi bulundu. Farklı koylarda bulunan, üzerlerinde herhangi bir kimlik ya da can simidine rastlanmayan cesetlerin 6 mil uzaklıktaki Yunanistan’ın İstanköy Adası (Kos)’na geçmeye çalışan kaçaklara ait olabileceği bildirildi. 25- 35 yaşlarındaki kişilere ait cesetler, incelemeye alındı. Kaçakların dün gece Akyarlar Köyü sahilinden 10 ya da 12 kişilik grup halinde Yunan adasına geçmek için zodyak botla denize açılmış, sonrasında ise botun fırtınaya tutulup boğulmuş olabileceğini öne sürüldü.
Daha fazla ceset ya da kurtarılmayı bekleyen kişi olma ihtimali üzerine, denizde ve sahilde arama tarama çalışmaları başlatıldı. Cesetlerden birini bulan restoran çalışanı 26 yaşındaki Hanefi Demir, “Burada dün gece aşırı sağanak yağmur ve fırtına vardı. Balıkçılar bile bırakın denize açılmayı, limandan dahi dışarı çıkmadı. Kuru yük gemileri de Bodrum koylarında saklandı. Böylesine tehlikeli bir havada, zodyak botla Yunan adasına geçilmeye çalışılması tam bir intihar ve çılgınlık. Ama kaçaklar bunu daha önce de defalarca yaptı ve üzücü manzaralarla karşılaşıldı” dedi.
Kaçakların Ege’nin iki kıyısı arasındaki dramı defalarca felaketlerle gündeme geldi ama değişen bir şey yok. Yunanistan sahil güvenlik ekiplerinin kaçakların botlarını batırdığı öne sürülüyor. Ekim ayında Çanakkale’de üç gün içinde 10 kaçağın ceseti bulunmuştu. Ege Deniz’in de sık sık kıyıya cesetler vuruyor. 17 Aralık 2007’de İzmir Seferihisar açıklarında kaçakları taşıyan teknenin batması sonucu 50 kişi ölmüştü. Mülteci-Der Başkan Yardımcısı Taner Kılıç’ın verdiği bilgiye göre 2008 yılı boyunca yaşanan benzer kazalarda, 39 insan öldü, 127 kişinin ise kayboldu. (dha)