Umut Davası'nda yeni karar

Umut Davası'nda yeni karar
Umut Davası'nda yeni karar

Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy

Yargıtay'ın bozma kararının ardından Umut operasyonuna ilişkin olarak Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi yeni mahkûmiyet kararları verdi. Uğur Mumcu'nun arabasının enkazı da mirasçılarına devredilecek.

ANKARA - Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi; Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok'un öldürülmesi olaylarının da aralarında bulunduğu, çok sayıda olayı kapsayan “Umut” operasyonuna ilişkin açılan ve Yargıtay'ın bozma kararından sonra tekrar görülen davada 3 sanığı “yasadışı Tevhid-Selam ve Kudüs Ordusu” örgütünü kurmak ve yönetmek suçundan 12 yıl 6'şar ay, 5 sanığı ise aynı örgüte üyelikten 6 yıl 3'er ay hapse mahkum etti.
Sadece tutuksuz sanık Recep Aydın'ın katıldığı duruşmada, sanıklardan Mehmet Ali Tekin'in avukatının dosyaya daha önce mazeret dilekçesi verdiği belirtildi.
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Özgür, belgelendirilmediği gerekçesiyle, mazeret talebinin reddini istedi.
Mahkeme heyeti, Tekin'in avukatının mahkemeye verdiği mazeret dilekçesinde herhangi bir mesleki mazeret sunmadığı gibi mazeretini de belgelendirmediği, kendisine önceki celselerde müteaddit defa makul süre verildiği, mazeretin davayı uzatmaya yönelik olduğu gerekçesiyle, talebini reddetti.
Savcı Özgür, devam eden duruşmada, 13 Aralık 2007 ve 15 Nisan 2009'da verilen esas hakkındaki görüşünü tekrarladığını bildirdi.
Sanık Aydın, esas hakkındaki savunmasında, daha önceki yargılamada beraat ettiğini anımsattı ve Yargıtay'ın bozma ilamının usul yönünden olduğunu savundu. Aydın, “Değişen hiçbir şey yok. Yeniden, önceki karar doğrultusunda beraatıma karar verilmesini istiyorum” dedi.

8 SANIĞA DA HAPİS CEZASI 
Mahkeme heyeti, birkaç saatlik aranın ardından kararı açıkladı.
Buna göre, sanıklardan Mehmet Ali Tekin, Hasan Kılıç ve Ekrem Baytap, “silahlı suç örgütü kurma ve yönetme” eylemlerinden 15'er yıl hapis cezasına mahkûm etti. Sanıkların yargılama aşamasındaki iyi halleri nedeniyle takdiri indirim uygulayan mahkeme, cezalarını 12 yıl 6'şar ay olarak belirledi.
Sanıklar Abdulhamit Çelik, Fatih Aydın, Yusuf Karakuş, Mehmet Şahin ve Recep Aydın da “silahlı suç örgütü üyesi olmak” suçundan 7 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, bu sanıkların yargılama aşamasındaki iyi hallerini dikkate alarak, cezalarını 6 yıl 3'er ay olarak belirledi.
“Anayasal düzeni yıkma ve değiştirmeye teşebbüs” eylemi dolayısıyla hakkında dava açılan, ancak mahkemenin daha önce “silahlı terör örgütüne üye olmak” eyleminden cezalandırılmasına karar verdiği Muzaffer Dağdeviren 22 Eylül 2005'te öldüğü gerekçesiyle, hakkındaki kamu davası düşürüldü. Mahkeme ayrıca, Uğur Mumcu'ya ait 06 YR 245 plakalı aracın enkazının da mirasçılarına iadesine karar verdi. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/111736511173652

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sorunlu Bir Haber - GurkanEngin

  Haberin başlığı ve girişi öyle bir verilmiş ki, sanki Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy'un katilleri ceza almış gibi algılanıyor. Hatta ana sayfada "Katilleri Hakkında Yeni Karar" gibi iddialı bir başlık var. Ama haberi okuyunca görüyoruz ki, sanıklar örgüt üyeliğinden ceza almışlar. Olan şu ki: bu kişiler başta yukarıda saydığımız aydınları öldürmekle suçlandılar. Ama baktılar ki ortada cinayete dair delil yok, uzuuuuun yıllar süren yargılamadan sonra bari örgüt üyeliğinden ceza verelim dednildi. Malum, yargıya çok güveniyoruz bu konularda (!) Maalesef Pınar Selek gibi olaylarda yargının verdiği "ilginç" kararlara karşı son derece duyarlı olan Radikal, iş diğer kesime gelince "vurun abalıya" mantığını güdüyor. Anlamamız gereken bir şey var: Pınar Selek'e yapılan ne kadar zulümse, bu kişilere yapılan da o kadar zulümdür. Bu kişilerin yukarıda saydığımız cinayetlerle en ufak bir ilişkisi bulunsa idi, müebbet almazlar mıydı ? Kısacası, Radikal'den biraz daha duyarlı habercilik bekliyorum. Bu kişilerin cinayetle bir alakası olmadığını haberi okur okumaz anlayabiliyoruz. Aslında ortada bir Pınar Selek vakası var ama, bu duyarlılığı Radikal'den beklemiyorum (Sadece bizim tarafa duyarlıyız çünkü) Hiç olmazsa bu kişileri işlemedikleri bariz olan bir şeyden suçluymuş gibi göstermeyin yeter. Saygılarımla Gürkan Engin

  BAGIMSIZ AYDINLARIMIZIN SUİKASTİ - semi ekrem

  Nerdeyse yaşadıkalrı dünayda kaldıgı günlerin süresine varacagımız güne kadar sorumluların yargıya teslim edilmeyecegini zaman aşımı laneti ile bu kadar basit ama içindeki yapının derinligini bilemiyecek kadar saf bir millet olduk, zihinlerimizi bulandıran bir hesaplaşmanın içerisinde ceza evlerinde yatan silivri olarak bilinen kişilerin de bu aydın cinayetlerinde görünmemesi sahteligin gerçek olmayan bir güç kavgasının eşiginde salt sözleri özgür düşünceleri ve bilim adamı sıfatı ile katedilen bizim aydınlarımızın ahı bu devletin vebalinde kalacaktır.Nice iktidarların hafızasında bu cinayetlerin analizi yapılmıştır ama derin gücün imtiyazlıgında kendilerini teslim ederek kariyerlerini ayak altına atmamışlardır ne bir ugur mumcu olabilirler ne de diger öldürülen aydınlar kadar olabilirler...