Umut Vakfı'nın ödülleri sahiplerini buldu

Umut Vakfı'nın ödülleri sahiplerini buldu
Umut Vakfı'nın ödülleri sahiplerini buldu
Umut Vakfı tarafından düzenlenen afiş yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

RADİKAL- Bireysel silahların her yıl binlerce kişinin hayatına mal olduğu Türkiye ’de, bu konuda farkındalık ve toplumsal bilinç yaratılmasına katkı sunan Umut Vakfı, 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nde bir kez daha “Bireysel silahlanmaya hayır” çağrısı yaptı.

Umut Vakfı tarafından 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü etkinlikleri  kapsamında bu yıl afiş dalında gerçekleştirilen ve her yıl başka bir sanat dalında düzenlenen “21. Bireysel Silahsızlanma Ödülü: Şiddetsiz Hayat ve Şiddetin Önlenmesi / Yaşama Hak Tanıyın” konulu afiş yarışmasının ödül töreni Point Barbaros Hotel’de gerçekleştirildi.

'Sessiz Ayakkabılar' bu yıl yürümeyecek!

Sunuculuğunu Gökmen Karadağ’ın yaptığı törende konuşan Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay, 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nün en önemli etkinliklerinden ‘Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü’nü  bu yıl “Ülkenin ve dünyanın dört yanından neredeyse her gün yenisi gelen şiddet ve ölüm haberlerinin bir an önce son bulması, barış dilinin hakim kılınması” mesajıyla yapmadıklarını anımsattı.  Nazire Dedeman Çağatay şunları söyledi:

“... Malumunuz her yıl binlerce yurttaşımız ateşli silahlarla hayatını kaybediyor. Ölenlerin ardında kalanları da düşünürsek her yıl en az 20 bin kişi bireysel silahların mağdurudur. Bireysel silahsızlanmaya özlemimiz her geçen gün artıyor. Silahlar isteyen herkesin anında ulaşabileceği kadar uzaklıkta… Şiddet şiddeti doğurur, uygulanan çatışmaya dayalı politikalar keza şiddeti doğurur. Umut Vakfı’nın kuruluşundan bugüne verdiğimiz mücadelede ısrarla vurguladığımız ‘Silah, şiddetin en uç noktasıdır ve tek işlevi öldürmektir. Silahlardan vazgeçelim, yaşama hak tanıyalım’ çağrımı bir kez daha yineliyorum. ”

Törende; konuşmaların ardından Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Marmara Ünivesitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sema Ilgaz Temel, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Sinan Niyazioğlu ile Umut Vakfı Mütevellisi ve Yönetim Kurulu Üyesi Av. Fikret İlkiz’den oluşan “Seçici Kurul” un ödüle değer bulduğu yarışmacılara ödülleri sunuldu.

Bu kapsamda yarışmada silahı barış güvercinlerine dönüştürdüğü çalışmasıyla Nurettin Selçuk Bağcı birincilik ödülünü aldı. Senem Türkerden “Sadece Barış” adlı eseriyle ikincilik ödülü, yarışmaya İzmir’den “Şiddetsiz Hayat Teorisi” adlı afiş çalışmasıyla  katılan Çağdaş İnci’ye üçüncülük ödülü takdim edildi.

Mansiyona değer görülen yarışmacılara da mansiyonları sunulurken tören kapsamında, yarışmaya katılan ve ödül alan üç eserin de aralarında bulunduğu 30 afişten oluşan bir de sergi açıldı.

Murat Varol, Sefa Pala, Özge Kandemir, Onur Aşkın, Serhat Çakır, Işılgül Çakmak, İlhami Diksoy, Kerem Giriş, Sebastien Aşık Perrichet, Mehmet Kırlangıç, Gül Güneş, Aytur Şahinbay, Aykut Küç, Ahmet Caner Kuru, İsmail Büken, Seyit Mehmet Buçukoğlu, Umut Çokçağlayan (2 eserle), İdil Dilan Soyer, Altan İdil Küçüknalbant, Kübra Kaya, Metmet Metin, Senem Türkerden’in afişlerinden oluşan sergi, yıl boyunca çeşitli kentlerde izlenebilecek.

Yarışmada mansiyon kazananların isimleri ise şöyle:

1 - Caner Tuncel (Bedel rumuzlu afiş çalışmasıyla) 2 - Ömer Çam (İsimsiz adlı eseriyle) 3 - Doğan Arslan ( Şiddetsiz Yaşam Elimizde rumuzlu çalışmasıyla)

4 - Deniz Dalman-Savaş Çekiç ve Ali Müstecaplıoğlu (Yaşama Hak Tanı)