Umut yolculuğuna böyle çıktılar

Umut yolculuğuna böyle çıktılar
Umut yolculuğuna böyle çıktılar
İzmir'in Dikili İlçesi'nden, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yabancı uyruklu 60 mülteci, binecekleri botun motoru daha denize açılmadan bozulunca yedek motoru takarak yola çıktı.

RADİKAL - Dikili'nin Salihleraltı sahiline 17 Aralık günü gelen 30'u Afganistan, 30'u Suriyeli toplam 60 mülteci, gece denize açılmak için beklemeye başladı. Ancak Sahil Güvenlik botlarının bölgede olması nedeniyle denize açılamayan mülteciler, soğuk havaya rağmen bekleyişlerini sürdürdü. Ateş yakarak ısınmaya çalışan mülteciler, geceyi sazlıklar arasında geçirdi. Günün ilk ışıklarıyla birlikte Sahil Güvenlik ekiplerinin bölgeden uzaklaşmasının ardından özel bir pompayla sazlıkların arasında şişirdikleri 10 metrelik lastik botlarını ellerinin üzerinde kumsala kadar taşıdılar.
Bir yandan da can yeleklerini giyip, yolculuk hazırlıklarını yapan mülteciler, organizatörler eşliğinde botun motorunu da taktı. Botu denize indirmeden deneme yapan mülteciler, motorun çalışmaması üzerine sıkıntı yaşadı. Bunun üzerine yedek motor getirilerek çözüm üretildi. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 60 kişi, Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmek üzere yola açıldı. (Hüsnü EVREN/DİKİLİ/DHA)