Umut yoluna iki evlat

'Umuda Yolculuk' filmine konu olan Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi, benzer bir yolculukta konteyner içinde...
Haber: YÜKSEL EKER / Arşivi
SERKAN GEMİCİ / Arşivi

KAHRAMANMARAŞ - 'Umuda Yolculuk' filmine konu olan Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi, benzer bir yolculukta konteyner içinde havasız kalıp ölen Kalendergil ailesinin yasını tutarken, aynı olayda ölenlerden birinin de Gaziantepli Yusuf Uçaroğlu olduğu ortaya çıktı.
Göç ettikleri İstanbul'daki işleri ekonomik krizde bozulunca İngiltere'ye kaçmaya çalışan Hasan Kalendergil ile kızı 9 yaşındaki Zelide ve oğlu 14 yaşındaki Ali Kalender'in gizlice girdikleri konteynerin içinde günlerce havasız kalarak ölümü, Karaçay Köyü'ndeki yakınlarını acıya boğdu.
Komada olan anne Kadriye Kalendergil'in iyileşmesine dua eden yakınları, cenazelerin gelmesini bekliyor. Aile, nakil ücretlerinin kendilerinden istenmesi halinde, cenazelerini
dahi getirtemeyecek olmanın sıkıntısını yaşıyor.
Altı kardeşi de gurbette
Diğer altı kardeşi de değişik ülkelere kaçak yolla giden 42 yaşındaki Hasan Kalendergil,
İsviçre'deki halasının gönderdiği davetiyeyle
turist vizesi alıp, eşi ve çocuklarıyla bu ülkeye gitti. Aile, buradan kaçak yolla Belçika'ya geçti. Londra'da bulunan kız kardeşi Nurhayat Erdoğan ve eşiyle görüşen Kalendergil, bu kişilerin ayarladığı 'umut tacirleri'yle anlaştı.
Kahramanmaraş'tan ayrılmadan önce Pancar olan soyadını Kalendergil olarak değiştiren aile, İngiltere'ye gitmek için 30 Kasım'da Belçika'dan konteynere girdi. Ancak, yedi saatte İngiltere'ye varması gereken konteyner, İrlanda'ya gidince aile dört gün konteynerin içinde kaldı. Kalendergil'in İngiltere'deki eniştesinin
İçişleri Bakanlığı'na durumu bildirmesi sonucu aile İrlanda'nın Wexford Limanı'ndaki konteynerde bulundu. Hasan Kalendergil ve çocuklarının havasızlıktan boğularak yaşamlarını yitirdiği, annenin de komada olduğu belirlendi.
Anneye oturma izni
Ölüm haberi, Kalendergil ailesinin Pazarcık'ın Karaçay Köyü'nde yaşayan yakınlarına çabuk ulaştı. Acı haberle yıkılan Hasan Kalendergil'in annesi 65 yaşındaki Bese Pancar, gözyaşlarına boğuldu. Oğlu ve torunlarının ölüm haberinin şokunu atlatamadan bu kez cenazelerin gelmesi için kendilerinden 100 bin mark istenen acılı anne 65 yaşındaki Pancar, "Bizim bu parayı verecek gücümüz de yok" diyerek ağladı. Aile, faciadan hemen sonra hastaneye kaldırılan gelinleri Kadriye Kalendergil'e oturma müsadesi verilmesi konusunda da, "İsterse eşi ve çocuklarının ulaşamadıkları emellerine ulaşıp yaşamını orada sürdürebilir. Bizim gönlümüz orada kalıp hayatını kurtarmasından yana" dedi.
Bir acı haber de onlara
Gaziantepli Uçaroğlu ailesi de, ölenlerden birinin kendi oğulları olduğunu öğrenince yıkıldı.
26 yaşındaki Yüksel Uçaroğlu'nun ailesi, bir yıl aradan sonra ikinci acıyı yaşadı. Yüksel Uçaroğlu'nun üç yaş büyük ağabeyi Yavuz da geçen yıl kaçak işçi olarak gittiği Japonya'da kansere yakalanıp yaşamını yitirdi.
Gaziantep'in Özgürlük Mahallesi'nde bıraktığı ailesini 10 gün önce Belçika'dan telefonla arayarak, "İngiltere'ye gitme yollarını arıyoruz" diyen Yüksel Uçaroğlu'ndan bir daha haber alınamadı. Kalendergil ailesinin akıbetini duyunca olayı araştıran ailesi, Yüksel Uçaroğlu'nun da öldüğünü öğrendi. 56 yaşındaki baba Haydar Uçaroğlu, "Geçtiğimiz ramazan ayında da, 28 yaşındaki civanım Yavuz'u yitirdik. Yavuz turist pasaportuyla gittiği Japonya'da beş yıl kaçak olarak maden işletmesinde çalıştı. Bu sırada kansere yakalandı ve ölüm döşeğinde getirdiğimiz evimizde onu kaybettik" dedi.