Umut yolunda çocuklar öldü

Umut yolunda çocuklar öldü
Umut yolunda çocuklar öldü

Batan teknedeki kaçakların 12?si kurtarılarak hastaneye kaldırıldı. Bu kişiler iki çocuğun kayıp olduğunu söyledi. FOTOGRAFLAR: NİLÜFER KANDIRMIŞ / DHA

Ege Denizi'ndeki umuda yolculuk yine faciayla bitti. Bu kez kaçakları taşıyan teknedeki altı çocuk ve insan kaçakçısı öldü. Ölen çocukların en küçüğü iki yaşında

MUĞLA - Bodrum’un Turgutreis beldesinden Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na yasadışı yollardan kaçmak isteyen 19 Filistin uyruklu kaçağı taşıyan tekne battı. 12 kaçağın kurtulduğu olayda, altısı çocuk yedi kişi öldü.
Fener Burnu’ndan, önceki akşam saat 19.00 sıralarında aralarında çocuk ve kadınlarında olduğu 19 Filistin uyruklu kaçak küçük bir tekneyi tıkabasa doldurarak denize açıldı. Hedeflerinde kıyıya çok yakın olan Yunanistan’ın İstanköy Adası vardı. Teknedeki kadınların kucaklarında çocuklar vardı. 500 metre kadar açıldıklarında küçük tekne alabora oldu ve can pazarı yaşandı. 

Balıkçı kurtardı
Denizden gelen çığlıklar üzerine 65 yaşındaki Kaptan Kadri Güner, teknesiyle denize açıldı. Denizde kaçakları gören Güner, önce durumu jandarma ve Sahil Güvenlik ekiplerine bildirdi. Ters dönmüş teknenin üzerinde duran ve aralarında çocukların bulunduğu sekiz kaçağı kurtarıp kıyıya döndü.
Olay yerine gelen Sahil Güvenlik ekipleri denizde bulunan dört kaçağı kurtarırken, ölen üçü çocuk dört kişinin cesedini çıkartıp kıyıya getirdi. Ölenlerden birinin kaçak değil insan kaçakçılığından sabıkalı 39 yaşındaki Şükrü Özmen olduğu belirlendi. Kurtarılan ancak çok su yuttuğu belirlenen dört yaşındaki Filistinli Sayyid Mansur ise yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Kaçakların ifadelerinin alınmasından sonra 2, 6 ve 10 yaşında üç çocuğun kayıp olduğunu belirleyen sahil güvenlik ekipleri arama çalışmalarına başladı. 

Henüz iki yaşındaydı
Önce kayıplardan 10 yaşındaki bir kız çocuğunun cesedi Fener Plajı’nda karaya vurdu. Daha sonra ise Çatal Ada sahilinde altı yaşındaki erkek çocuğun cesedi bulundu. Filistinli iki yaşındaki çocuğu arama çalışmaları İstanköy ve Kalimnos (Kilimli) adaları arasındaki uluslararası sularda yoğunlaştırılırken onunda cesedi Çatal Ada sahiline vurdu. Kaçakların ifadelerinde, Türkiye’ye yasadışı yollardan girdikleri ve 1200 ile 1500 dolar arasında ücret ödeyerek 5 mil uzaktaki İstanköy Adası’na geçmek istedikleri belirlendi. (dha)