'Umut yolu'nda ölüm

Gebze'de polise yakalanmamak için kaçan bir grup kaçaktan ikisi, gece kendilerini attıkları otoyolda ezilerek can verdi.

KOCAELİ - Gebze'de polise yakalanmamak için kaçan bir grup kaçaktan ikisi, gece kendilerini attıkları otoyolda ezilerek can verdi.
Türkiye'ye yasadışı yollardan girip, bir süre İstanbul'da kaldıkları belirlenen kaçaklar, Ege sahillerinden Yunan adalarına geçmek üzere insan tacirleriyle anlaştı. Kaçakları, kapalı kasa bir kamyona bindiren insan tacirleri, Ege kıyılarında bekleyen teknelere götürmek üzere, önceki gün sabaha karşı yola çıktı. Saat 04.00 sıralarında, Eskihisar'dan feribotla Topçular'a geçmek için Gebze'ye gelen kamyonun sürücüsü, feribot iskelesi yolu yerine yanlışlıkla Yenimahalle Yolu'na girdi. Yolda polis kontrolü olduğunu fark eden sürücü aracı yol kenarında durdurup, kamyonun kasasındaki kaçaklara da haber verdikten sonra ortadan kayboldu.
Doktor-mühendis de var
Kamyondan inen kaçakları fark eden polisler, peşlerine düştü. Bir bölümü sokak aralarına kaçan kaçakların, bir kısmı da D-100 karayoluna yöneldi. Karşıya geçmek üzere D-100 karayoluna atlayan iki kaçak, iki otomobilin çarpması sonucu öldü. Polis ekipleri, yaklaşık 50 kaçaktan 29'unu yakaladı.
Aralarında Afganların da bulunduğu kaçaklar, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nün spor salonuna getirilerek, kimlik kontrolü yapıldı. Kimlik kontrolü sırasında, kaçakların büyük bölümünün doktor, mühendis ve öğretmen gibi meslek gruplarından oldukları belirlendi. Kaçaklar beyaz kâğıtlara,
İngilizce olarak 'Türkiye adil bir ülke', 'Bizi geri göndermeyin' diye yazdı.


    http://www.radikal.com.tr/7573147573140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.