Umut'a yepyeni bir hayat

Doğuştan safra yolları bulunmadığı için siroza yakalanan Umut Uçar, bir yıl önce bugün kara- sarı benzi, şişmiş karnıyla hayat mücadelesi veriyordu.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Doğuştan safra yolları bulunmadığı için siroza yakalanan Umut Uçar, bir yıl önce bugün kara- sarı benzi, şişmiş karnıyla hayat mücadelesi veriyordu. Kan grupları tutmadığı için donör olamayan anne babasının gözleri önünde eriyen Umut, beş ay önce nakledilen karaciğerle can buldu.
Muğlalı ev kadını Demet Uçar ile Telekom'da görevli Ali Uçar çiftinin ikinci oğlu olarak 14 Eylül 2003'te dünyaya gelen Umut'un, daha üç günlükken, safra yollarının bulunmadığı anlaşıldı. 52 günlükken, bir operasyon geçirdi. Ancak doktorların umduğu yüzde 35'lik şansı yakalayamadı. Yaşamasının, karaciğer nakliyle mümkün olabileceği söylendi. Uçar ailesi de soluğu Ege Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde aldı. Ancak tetkiklerde, kan grupları uymayan anne ve babanın donör olamayacağı saptandı.
Tek çare organ bağışıydı. 9 aylıkken 8 kilo150 gram gelen Umut, hastaneye yatırıldı. Yediklerinin bağırsakta emilmemesi yüzünden kilo alamayan Umut, damardan besleniyordu. Bekleyiş aylarca sürdü. Umut için zaman aleyhte işlemeye, umutlar yitmeye başladı.
'Bir yetişkinden alınacak 100 gram karaciğer parçasının Umut'a yeteceği' haberleri üzerine karaciğerinden parça vermeye hazır olduğunu söyleyenler aileyi aramaya başladı. Ve mart ayında beyin ölümü gerçekleşen ve organları bağışlanan bir gencin karaciğerinin Umut'a uyduğu belirlendi. 28 Mart 2005'te 'bir parça karaciğer' Umut'a nakledildi.
'Bugünleri görebilecek miydik?'
Çevresine gülücükler saçan 23 aylık Umut, şimdi hızla büyürken anne Demet Uçar, "Bugünleri görebileceğimizi düşünemiyorduk" diyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sema Aydoğdu'ya göre de küçük Umut, hiçbir zaman umutsuzluğa düşülmemesi gerektiğini gösterdi. "Literatürde bu hastalığın görülme oranı 5 binde 1 deniliyor. Ancak Organ Nakli Merkezimizde canlıdan karaciğer nakli yapılan 100'e yakın hastamızın üçte birini bu tür vakalar oluşturuyor. Yani oranlar bizde daha yüksek. Umut'un talihsizliği anne-babanın kan uyuşmazlığı. Nakilden bu yana beş ayda boyu 4 santim uzadı, 2 kilo aldı. Herşey çok iyi gidiyor. Umut, organ bağışının nasıl hayat kurtardığının en önemli kanıtlarından. Ayrıca umutsuzluğa, çaresizliğe düşmemek gerektiğinin de..."


    http://www.radikal.com.tr/7537737537730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.