Umutları kordon kanında

İstanbul'da yaşayan Yıldıray ve Neriman Kethüda çiftinin, yüzbinde bir görülen adrenolökodistrofibi (ALD) hastalığıyla mücadele eden üç oğlundan 6.5 yaşındaki Engin'e Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde İspanya'dan getirilen kordon kanı nakledildi.

ANTALYA - İstanbul'da yaşayan Yıldıray ve Neriman Kethüda çiftinin, yüzbinde bir görülen adrenolökodistrofibi (ALD) hastalığıyla mücadele eden üç oğlundan 6.5 yaşındaki Engin'e Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde İspanya'dan getirilen kordon kanı nakledildi. Diğer iki çocuğun umuduysa tüp bebek yöntemiyle hamile kalan annelerinin beş ay sonra doğuracağı kardeşlerinde.
Böbreküstü bezlerinin çalışmaması ve kortizon eksikliğinden kaynaklanan ve Susan Sarandon'la Nick Nolte'nin başrollerini üstlendiği 1992 tarihli 'Lorenzo'nun Yağı' filmine de konu olan hastalık, ilk olarak 6.5 yaşındaki Engin'de ortaya çıktı. "Doktorlar hastalığın belirtisi olan göz kaymasını tespit edemedi. Engin'deki göz kayması bir süre sonra görme kaybına dönüştü. Bir gün çöp torbasını görmeyip üzerine yürüdüğünü farkettim. Merdivenlerde de büyük sorun oluyordu. İlk basamağı farketmiyordu. Sonra yavaş yavaş, duyma kaybı ortaya çıktı dedi.
Zaman içinde görme, duyma ve yürüme yeteğini kaybeden Engin'i hayata döndürebilmek için yapılan doku uyumu konrolleri sonucu 10 yaşındaki Yunus Emre'yle 1.5 yaşındaki İsmail Emir'de de ALD geni tespit edildi. Bunun üzerine aile dışı kordon kanı nakillerinin yapıldığı Antalya'daki Akdeniz Üniversitesi'ne yönlendirilen Kethüda ailesi, Engin'e uygun kordon kanını İspanya'da buldu. Başarılı bir ameliyatla kordon kanı nakledildi.
Şişesi 100 avro
Aile, şişesi 100 avro olan yağdan, üç çocuk için üç ay içinde 26 şişe yağ getirdi. Anne ise diğer iki oğlunu kurtarabilmek için tüp bebek yöntemiyle hamile kaldı. Beş ay sonra dünyaya gelmesi beklenen bebek, Yunus Emre'yle İsmail Emir'i kurtaracak dedi..