Umutları Yeni Zelanda

Kanada'dan Güney Afrika'ya, Malezya'dan Libya'ya kadar pek çok ülkeye umut yolculuğuna çıkan Denizli'nin 'Evliya...
Haber: HÜSEYİN ÖZGENÇ / Arşivi
HÜSEYİN BAYBARS / Arşivi

DENİZLİ - Kanada'dan Güney Afrika'ya, Malezya'dan Libya'ya kadar pek çok ülkeye
umut yolculuğuna çıkan Denizli'nin 'Evliya Çelebi'leri, bu kez hayallerini Yeni Zelanda'ya bağladı. Denizli'den yaklaşık 1000 kişi, göçmenlik başvurusu yaptı. 1000 kişiden 250'si Tavas'a bağlı Konak beldesinden.
Her yere gittiler
Konak halkının kıtalararası ilk serüveni, 1965'te 200 kişinin Almanya'ya gidişiy- le başladı. Almanya'yı Avusturya, Kanada, Libya, Endonezya, Güney Afrika, Malezya ve İsrail izledi. Sırada şimdi, göçmen kabul
eden Yeni Zelanda var.
Müracaatı kabul edilen elektronik eşya tamircisi Mustafa Yarangünü, çiftçi Ahmet Akyol ve Fatih Günday'a, sağlık kontrolü yaptırması için yazı ve ülke broşürleri gönderildi. Bu ay Ankara ve İstanbul'da üç ayrı doktora muayene olup tomografi çektiren üç genci, Yeni Zelanda heyecanı sardı.
Konak'ta gelir kaynaklarının sınırlı olduğunu söyleyen Yarangünü, "Burada iş yok. Kurtuluş yurtdışına gitmekti" dedi. Kaset dükkânında çalışan Günday da mutluluğunu,
"Olumlu yanıt gelince çok sevindim. Gelen belgede, bana tarla verileceği, çiftçilik yapacağım yazıyor" sözleriyle dile getirdi.
Konak'ın CHP'li Belediye Başkanı Osman Raşit Aşkar, göçün nedenini şöyle anlattı:
"Konak'ta sadece tütün ekilir. Burada başka iş yok. Vatandaşımız da yurtdışına akın ediyor.
Beldemizin nüfusu 5 bin 400. 4 bin Konaklı da gurbette. Bazı vatandaşlarımız Kanada, Güney Afrika, Libya ve İsrail' de sorun yaşamıştı. Kanada'da yaşananlar nedeniyle nüfus cüzdanında doğum yeri Tavas olanlara artık vize verilmiyor."
Her yerden eli boş döndüler
Kanada'ya 1985'te turist vizesiyle giden Konaklılar, oturma izni verilmeyince kiliseye sığındı. Sınır dışı edilmek istenen 50 aile uzun süre eylem yaptı ve oturma izni aldı. Altı yıl önce bir haber üzerine bir grup Konaklı da, soluğu Güney Afrika'da aldı. Gasp edildiler, işsiz kaldılar ve yurda döndüler. Refahyol döneminde Malezya'ya akın ettiler. Umduklarını bulamayınca geçtikleri Güney Kore'de de hüsrana uğradılar. Bir dönem de boşuna Libya'yı denediler.