Umutsuz bir tahliye

F tipi cezaevlerine karşı girdiği ölüm orucunda tedavisi olmayan kalıcı hafıza kaybı (wernicke-korsakoff) hastalığına yakalanan Hatice Yazgan adlı hükümlünün cezasının infazı altı aylığına ertelendi
Haber: KEMAL GÖKTAŞ / Arşivi

ANKARA - F tipi cezaevlerine karşı girdiği ölüm orucunda tedavisi olmayan kalıcı hafıza kaybı (wernicke-korsakoff) hastalığına yakalanan Hatice Yazgan adlı hükümlünün cezasının infazı altı aylığına ertelendi.
38 yaşındaki Hatice Yazgan, 1994 Ekim'inde DHKP-C üyesi olmak iddiasıyla tutuklandı ve 12.5 yıl ağır hapis cezası verildi. Yazgan, Çanakkale Cezaevi'ndeyken girdiği ölüm orucunu, sevk edildiği Kütahya Cezaevi'nde devam ettirdi. Yazgan, yaklaşık 1.5 ay önce müdahalede bulunularak Ankara Numune Hastanesi'ne kaldırıldı. Hekimler, Yazgan'ın wernicke-korsakoff hastası olduğunu belirledi.
Yazgan'ın avukatı Zeki Rüzgar, CMUK'un 399. maddesi uygulanarak müvekkilinin cezasının infazının ertelenmesi için bir ay önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Adli Tıp Kurumu doktorlarınca muayene edilen Yazgan'ın, hükümlülük koşullarında tutulmasının 'hayati tehlike' doğuracağı gerekçesiyle cezası altı ay ertelendi.
Yeni doğmuş bir bebek gibi davranan Yazgan için zaman ve mekân kavramı yok. Öğrendiklerini aklında tutamıyor, ailesini, arkadaşlarını tanımıyor, tuvalet ihtiyacını bile kendi başına gideremiyor. Yazgan, okuma yazmayı unutmuş ve koğuşunu evi zannediyor.
Tedavisi yok
Ankara Tabip Odası Başkanı Ümit Erkol, Yazgan'la ilgili ciddi 'zorla müdahale ve yanlış tedavi' şüphelerinin olduğunu söyledi. Ankara'da üç mahkûmda daha bu hastalığı gözlediklerini belirten Erkol, hastalığın bilinen kesin bir tedavisinin olmadığını, ancak kısmi iyileşme sağlanabileceğini belirtti.