'Umutsuz tahliye' kervanı büyüyor

F tipi cezaevlerine karşı sürdürdüğü ölüm orucunda kalıcı hafıza kaybı hastası olan 26 yaşındaki Barış Kaya'nın cezası, CMUK'un 399. maddesi...
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - F tipi cezaevlerine karşı sürdürdüğü ölüm orucunda kalıcı hafıza kaybı hastası olan 26 yaşındaki Barış Kaya'nın cezası, CMUK'un 399. maddesi uygulanarak ertelendi. Ama Kaya da, diğer tahliye edilenler gibi hayatının geri kalanını bir çocuk gibi geçirecek.
1995'te 12.5 yıl ceza alan Kaya, Aydın Cezaevi'nde başladığı ölüm orucuna, 'Hayata Dönüş Operasyonu'ndan sonra Ankara Sincan F Tipi Cezaevi'nde devam etti. 19 Mart'tan beri Ankara Numune Hastanesi'nde tutulan Kaya'ya 15 Haziran'da İstanbul Adli Tıp tarafından kalıcı hafıza kaybı hastası (wernicke-korsakoff) olduğu ve hükümlülük koşullarında kalmasının uygun görülmediği yönünde heyet raporu verildi. Avukatları da Kaya'nın CMUK'un 399. maddesine göre cezasının altı ay süreyle ertelenmesi için başvuruda bulundu.
Hiçbir şeyi hatırlamıyor
Altı yaşındaki bir çocuk gibi davranan ve yürüme, konuşma, duyma gibi zorlukları olan ve halen eylemini sürdüren Kaya, geçmişini ve ailesini hatırlamakta da zorluk çekiyor. Kaya, hiçbir ihtiyacını tek başına gideremiyor ve yeni bilgileri hafızasında tutamıyor. Hastane önlerinde çaresiz bekleyişlerini sürdüren tutuklu yakınları ise büyük bir bölümü halsizlik ve kalıcı hafıza kaybı hastası olan hastanedeki mahkûmların, ayaklarından veya ellerinden yatağa kelepçeli tutulduğunu belirtiyor.