'Umut'ta 9 idam talebi

DGM savcılığı, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok cinayetleri dahil 22 olayın failleri oldukları gerekçesiyle yargılanan sanıklardan 9'u hakkında idam cezası istedi.

ANKARA - DGM savcılığı, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok cinayetleri dahil 22 olayın failleri oldukları gerekçesiyle yargılanan sanıklardan 9'u hakkında idam cezası istedi.
Umut Operasyonu sonucu açılan 24 sanıklı dava, dün Ankara DGM'de yapılan duruşmasına 15 sanık ve avukatları katıldı. Sanık avukatlarının reddi hâkim talebi kabul edilmedi. Duruşmada Savcı Hamza Keleş,
esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Keleş, Mumcu'nun öldürülmesi olayına katıldığı ve bu amaçla çete kurduğu gerekçesiyle sanıklar Ferhan Özmen, Necdet Yüksel, Rüştü Aytufan, Yusuf Karakuş, Muzaffer Dağdeviren, Abdülhamit Çelik, Fatih Aydın, Hasan Kılıç ve Mehmet Şahin'e, TCK'nın 'Anayasal düzeni zorla yıkarak yerine şeriat devleti kurmaya kalkışmak' suçunu düzenleyen maddesinden idam cezası verilmesini istedi.
Amaç: İslami devlet
Savcı Keleş, beş sanık için beraat, altı sanık için 22 yıl 6'şar aya kadar, Mehmet Ali Tekin için 22 yıl 6 aydan az olmamak üzere, iki sanık için de 7 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası verilmesini talep etti. Savcı, sanıkların amacını 'Türkiye'de İslami bir devlet kurmak' olarak gösterdi. Dava tahliye taleplerinin reddinden sonra ertelendi.