'Umut'ta beş sanık serbest

Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok cinayetlerini kapsayan Umut Davası'nda beş sanık, yeni Türk Ceza Kanunu'ndaki (TCK) düzenlemeler dikkate alınarak tahliye edildi.

ANKARA - Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok cinayetlerini kapsayan Umut Davası'nda beş sanık, yeni Türk Ceza Kanunu'ndaki (TCK) düzenlemeler dikkate alınarak tahliye edildi. DGM'lerin kapatılmasından sonra Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın dünkü duruşmasına sekiz tutuklu sanık, sanık avukatları ve müdahil avukatları katıldılar. Kapatılan Ankara 2 No'lu DGM tarafından, 12,5 yıl hapse mahkûm olan, ancak Yargıtay'ın bozma kararında 'örgüt yöneticisi olma' fiilinden cezalandırılması istenen Mehmet Ali Tekin, esas hakkındaki savunmasında suçlamaları reddetti.
Tutuklu sanık sayısı dörde düştü
Yusuf Karakuş da esas hakkındaki savunmasında suçlamaları reddederek İran'a askeri eğitim için değil, ticaret için gittiğini öne sürdü. İran uyruklu Abbas Gulamzade'nin kaçırılması olayıyla ilgili olarak dosyası Umut dosyasıyla birleştirilen Ekrem Baytap da 12 yıldır cezaevinde olduğunu belirterek yargılamanın makul süreyi aştığını savundu. Daha önce 'yasadışı örgüt üyeliğinden' cezalandırılan Fatih Aydın da tahliyesini istedi. Mahkeme heyeti, TCK'daki değişiklikleri göz önüne alarak Yusuf Karakuş, Abdülhamit Çelik, Muzaffer Dağdeviren, Fatih Aydın ve Mehmet Şahin'in tahliyelerine karar verdi. Tutuklu olarak sadece Ferhan Özmen, Mehmet Ali Tekin, Hasan Kılıç ve Ekrem Baytap kaldı.