'Umuttepe' minibüs savaşıyla açıldı

Marmara depreminde iki kampüsünden biri yıkılan Kocaeli Üniversitesi, dün Umuttepe'deki yeni kampüsünde eğitime başladı.
Üniversitenin geçen yıl 30 bin olan öğrenci sayısı da bu yıl 42 bine ulaştı. Daha önce İzmit Merkez ve Aslanbey kampüslerinde eğitim veren üniversite, '800 dönüm, sağlam zemin' üzerinde yeni bir sayfa açtı.

KOCAELİ - Marmara depreminde iki kampüsünden biri yıkılan Kocaeli Üniversitesi, dün Umuttepe'deki yeni kampüsünde eğitime başladı.
Üniversitenin geçen yıl 30 bin olan öğrenci sayısı da bu yıl 42 bine ulaştı. Daha önce İzmit Merkez ve Aslanbey kampüslerinde eğitim veren üniversite, '800 dönüm, sağlam zemin' üzerinde yeni bir sayfa açtı.
17 Ağustos (1999) depremi Kocaeli Üniversitesi'ni tüm fakülteler kapandıktan, öğrenciler ve öğretim görevlileri tatile girdikten 'iki gün sonra' yakalamıştı. Depremde Aslanbey beldesindeki kampüsü oluşturan beş bina tamamen yıkıldı. Üniversite depremde 12 öğretim görevlisi ile
idari personelini de kaybetti.
İnşaat 3.5 yıl sürdü
Bir süre Hereke beldesindeki eski Sümerbank Lojmanları'nda eğitim veren üniversite, 3.5 yıllık inşaatın ardından Umuttepe bölgesinde, 'sağlam zemin' üzerine kurulu 800 dönümlük yeni kampüsüne kavuştu.
Rektör Prof. Dr. Baki Komsuoğlu, üniversitenin kuruluşundan bu yana en önemli günlerinden birini yaşadıklarını, Umuttepe'de yaşamın başladığını belirtti. Komsuoğlu, "Diğer binalarımızda da büyük hasar vardı. Eğitime başlamak için büyük gayret sarf ettik. Devlet olanakları ile kurum ve kuruluşların destekleriyle bugünlere geldik. Rektörlük birimleri, İleşitim, İktisadi ve İdari Bilimler, Teknik Eğitim, Fen Edebiyat Fakültesi burada eğitime başladı" dedi.
Önümüzdeki yıl kalan tüm fakülte ve birimlerle Tıp Fakültesi ve Hastanesi'nin burada toplanacağını açıklayan Komsuoğlu, katkıda bulunan tüm kurum ve kuruluşlara da teşekkür etti. Öğrenciler ise binaların mükemmel olduğunu, ancak başta ulaşım ve yurt bazı eksikliklerin hızla giderilmesi gerektiğini söyledi.
20 kişi yaralandı
Merkeze 20 km. uzaklıktaki Umuttepe Kampüsü'nün açılış günü, İzmit'teki 5 No'lu Şehiriçi Minibüsçüler Kooperatifi ile aynı hatta taşımacılık yapmak isteyen köylülerin kurduğu kooperatif üyeleri arasında kavga çıktı. Jandarmanın havaya ateş açarak dağıttığı kavgada, 20 kişi yaralandı, 42 kişi gözaltına alındı.