@ismailsaymaz

Umut'u kaçıran aileye 3 gün hapis

Umut'u kaçıran aileye 3 gün hapis
Umut'u kaçıran aileye 3 gün hapis
Koruma kararı olmasına rağmen Umut Göktuğ S.'yi, kaçıran babası ve amcasına mahkeme üç gün hapis cezası verdi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Erkek arkadaşıyla yaşayan eşcinsel oğlu Umut Göktuğ S.’yi, hakkında ‘koruma kararı’ olmasına rağmen silah zoruyla kaçırdığı iddia edilen albay olan babası S.S ve polis memuru amcası V.S hakkında ‘koruma kararını ihlal ettikleri’ gerekçesiyle, Ankara 6. Aile Mahkemesi en alt sınırdan işlem yaparak, üç gün hapis cezası verdi. 

Hiçbir savcı işlem yapmadı 

İddiaya göre eşcinsel Umut Göktuğ S. geçen yıl kasımda, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nda albay rütbesiyle görev yapan babası S.S. tarafından, erkek arkadaşı Ramazan Kalkan’dan ayrılması konusunda silahla tehdit edildi. Sonra evinde ve amcasının yaşadığı Taşova’da zorla alıkonuldu. Kaçıp Ankara’ya gelen Umut, 4 Ocak 2013’te savcılığa başvurup şikâyetçi oldu. Hakkında koruma kararı alınan Umut, erkek arkadaşı Ramazan Kalkan ile yaşamaya başladı. Fakat emniyeti uyardığı halde 23 Şubat’ta babası S.S., polis amcası C.S. ve akrabaları tarafından silah zoruyla kaçırıldı. Umut’u Taşova’ya kaçıran baba S.S. ile anne H.S.’nin 26 Şubat’ta ‘oğullarının akıl sağlığının yerinde olmadığı’ savıyla Taşova Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurup vasi davası açtı. Bu arada, çeşitli hastanelere yatırılan Umut, Avukat ahmet Toköz’ü arayarak, “Beni kurtarın” dediyse de fayda etmedi. Toköz, “Polis Umut’un bulunması için hiçbir işlem yapmadı. Gerekçe olarak, Savcı Ferhat Sarıkaya’nın yazışma dışında bir talimatının olmamasını gösterdi” dedi. 

5 savcı değişti 


Avukat Toköz, Umut’un hayatının tehlikede olduğunu, failler hakkında yakalama kararı çıkarılması ve gencin bulunması için suç duyurusunda bulundu. Dosyaya 5 ayrı savcı baktı. Son olarak bakan
Savcı Emine Avcıoğlu dosyayı 21 Mart’ta hazırladığı yetkisizlik kararı ile Umut Göktuğ’un zorla tutulduğu Taşova’ya yolladı. 

Alt sınırdan ceza

Ankara 6. Aile Mahkemesi’nde Umut Göktuğ’un kaçırılmasıyla ilgili görülen davada ise Avukat Ahmet Toköz, müvekkilinin halen zorla tutulduğunu belirterek, babasına ve ailesine ceza verilmesini istedi. Baba S.S.’nin avukatı da Umut Göktuğ’un şikâyetinden vazgeçtiğini, halen ailesiyle birlikte Taşova’da yaşadığını ifade etti. Hâkim Türgen Sakarya, baba S.S. ve iki amcaya 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a göre, Umut Göktuğ hakkındaki tedbir kararını ihlal ettikleri için üç gün hapis cezası verdi. Böylece üç günden on güne kadar cezayı gerektiren bu suçta en alt sınırdan işlem yapılmış oldu.