Unakıtan'a ağır suçlama

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu'nca, teşekkül halinde hayali ihracat, toplu kaçakçılık ve evrakta sahtecilik yapmakla suçlandı ve hakkında İstanbul Başsavcılığı'na suç duyurusu yapıldı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu'nca, teşekkül halinde hayali ihracat, toplu kaçakçılık ve evrakta sahtecilik yapmakla suçlandı ve hakkında İstanbul Başsavcılığı'na suç duyurusu yapıldı. Unakıtan'ın Albaraka Türk'ün yöneticisi olduğu dönemle sınırlı 12 yıla kadar hapse mahkûm edilmesi istenen müfettiş raporunda, 1.7 milyar dolarlık hayali ihracatı konu ediliyor. Raporda Albaraka Türk'ün yanı sıra, Kuveyt Türk ve Asya Finans yöneticileri ile Cavit Çağlar'ın oğlu Mustafa Çağlar ve AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Metin Külünk de suçlandı.
Şok rapor
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'e bağlı Gümrük Teftiş Kurulu müfettişleri, son dönemin en kapsamlı hayali ihracat soruşturmasını,90 ünlü isme suç duyurusuyla sonuçlandırdı. Müfettişlerin Orhan Aslıtürk ve Muhammet Ciğer'in birlikte kurdukları ASCOR organizasyonunun 1995-1998 yıllarına ilişkin hayali ihracat işlemlerini kapsayan 31 Mart 2005 tarihli raporunda, ASCOR organizasyonuna dahil paravan şirketlerin 1.7 milyar dolarlık hayali ihracat pastasından aldıkları paylar gözler önüne serildi.
Raporda, hayali ihracatla ilgili bugüne kadar hazırlanan müfettiş ve hesap uzmanı raporları üzerine açılan ceza davalarının seyri hakkında ayrıntılı açıklamalar yer aldı. Raporda daha sonra, şu suç tespiti yapıldı:
"Mahkeme kararlarıyla da sübut bulan ASCOR organizasyonuna; Nergis Holding A.Ş'nin (Çağlar ailesinin) bazı ihracat işlemlerinde holding şirketi olarak bizzat ihracat işlemlerinde de grup alt firmalarıyla dahil olduğu, Gümrük Çıkış Beyannameleri tarafından üretilen sahte faturalar kullanmak suretiyle gerçeğe aykırı beyanda bulunulduğu, bu suretle de döviz kredisine ilişkin ihracat kredisi taahhüdü kapatma, KDV İadesi alma, Dış Ticaret Sermaye Şirketi statüsü kazanma/koruma vb. şekilde menfaatler elde edildiği;
'Haksız menfaat sağlandı'
Yine, Albaraka Türk Özel Finans Kurumu A.Ş (Bakan Unakıtan'ın yöneticilik yaptığı kuruluş), Kuveyt Türk Finans Kurumu A.Ş ve Anadolu Finans Kurumu A.Ş firmalarının da Özel Finans Kurumu olmaları sebebiyle MURAHABA yöntemiyle ASCOR organizasyonuna dahil oldukları, söz konusu organizasyon tarafından üretilen sahte faturalar kullanılarak gerçeğe aykırı beyanda bulunulduğu, bu suretle de komisyon geliri, KDV iadesi vb. şeklinde menfaatler elde edildiği; soruşturmamıza konu diğer firmaların da ASCOR'a dahil olarak benzer menfaatler elde ettikleri; bu kapsamda kayıt dışı üretime konu reel mal hareketinin varlığı ve kapı çıkış kayıtlarının teyidi hususlarının, sahte faturalar kullanılarak gerçeğe aykırı beyanda bulunulduğu gerçeğini değiştirmeyeceği sonuç ve kanaatine varılmıştır."
90 kişi savcılıkta
Teftiş Kurulu, raporlarının aslını halen İstanbul'da görülen kaçakçılık davaları kapsamında değerlendirilerek, gereğinin takdiri için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Raporda, haklarında işlem yapılması istenen şirket yöneticisi sayısı 90. Teftiş Kurulu, Bakan Unakıtan'ın da aralarında bulunduğu bu kişiler hakkında 4926 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nun 3/1-2, 4/1-2 ve 5/1-2 maddeleri (teşekkül halinde ve toplu kaçakçılık) ve TCK'nın evrakta sahtekârlık suçuna ilişkin hükümlerinin işletilmesini istedi. Bu maddelere göre istenen cezanın üst sınırı 9 yıla, istenen para cezası ise edinilen haksız menfaatin 12 katına katına kadar yükseliyor.
Hakkında suç duyurusunda bulunulan bir isim de AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Metin Külünk ve ağabeyi Nejdet Külünk. Külünk, Orhan Aslıtürk hakkında 2001'de açılan davanın da sanığıydı. Suç duyurusunda geçen diğer isim de Albaraka Türk'ün o dönem 2. başkanı olan ve AKP'nin kuruluşundaki etkili isimlerden Mustafa Latif Topbaş.
Soruşturma yetkisi de onda
Teftiş Kurulu, raporların birer örneğini Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü'ne gönderdi. Bu ilginç bir görüntü ortaya çıkardı. Çünkü, raporun gereği için gönderilen MASAK ile Gelirler Genel Müdürlüğü, bizzat suçlanan Bakan Kemal Unakıtan'a bağlı. Bu durumda MASAK, ancak bakan izin verirse onun hakkında işlem yapabilecek. Unakıtan, savcılık soruşturmasında rapor yönünde suçlandığında da yine dokunulmaz olacak. Savcılık, bakana doğrudan dava açamayacak.


    http://www.radikal.com.tr/7437507437500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.